Авторизація

HomeНовиниКрайові новиниВолодимирецькі "клондайки". 2 мільйони за 40 тонн бурштину?

Володимирецькі "клондайки". 2 мільйони за 40 тонн бурштину?

( 1 Vote )

Як ми вже повідомляли, на минулій сесії Рівненської обласної ради було прийняте рішення про надання згоди на видобуток бурштину на Рівненщині двом приватним фірмам: «Ред.Мет» (Київ) на Дубровиччині та «Інклюз-8» (Чернівці) на Володимиреччині.

Утім, на сайті polissya.net користувачі украй негативно сприйняли дану звістку.

«Як облЗРАДА могла взагалі щось дозволяти, якщо навіть закону про видобуток бурштину немає? Хіба вона вище законодавства України? Тут однозначна корупція...» – обурюється користувач.

«Браво!!! Неперевершено!!! Україна має 68 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ зовнішнього боргу – і віддає у приватні руки родовища бурштину! Що далі?» – іронізує інший.

А ще хтось побоюється непоправних наслідків: «2 мільйони гривень не важко перерахувати у долари. То хіба це гроші? Це порох для таких потужностей. А не пропонували більше... Тут або хтось при кориті, або л о х и. Мабуть, панове, ви відкрили скриньку Пандори. І дай, Боже, щоб це було не так! Нам тут бурштинових республік не потрібно. ДАЙТЕ СПОКІЙНО ПОЖИТИ!!! ДАЙТЕ ЛЮДЯМ СТАБІЛЬНІСТЬ, РОБОТУ І ГІДНУ ЗАРПЛАТУ!».

 «Гнати в шию цих темних конячок з нашої землі. Чому облрада не запитала у місцевої громади? Чи ми тут «ніхто» і зовуть нас «ніяк»? Знову за спинами все «порішали»», – закликає ще хтось із користувачів сайту.

Зачепило читачів і те, що погодження розробники поліських надр отримали не в результаті громадських обговорень, не прийняттям рішення на сесії районної ради, а лише на президії Володимирецької районної ради, яка відбулася у четвер напередодні засідання Рівненської обласної ради. Більшість депутатів погодила дозвіл на видобуток бурштину для ТОВ «Інклюз-8», про що було проінформовано депутатів обласної ради, яка й прийняла рішення «ДОЗВОЛИТИ».

Щоб не сталося так, як закликає автор найрадикальнішого коментаря, ми вирішили самі у всьому трохи розібратися – на основі тих відкритих даних, які є у вільному доступі в Інтернеті (зокрема і на сайті газети «Рівне вечірнє»).

«Ред.Мет» отримало дозвіл на геологічне вивчення родовища у 2013 році, засноване було воно на два роки раніше у Києві. Власниками «Ред.Мету», статутний капітал якого становить 1000 гривень, є естонське підприємство «Фоксерком» та кіпрське «Редкаст Холдінгз Лімітед», яке пов’язують з Юрієм Чижем, білоруським олігархом, наближеним до Лукашенка.

Чернівецьку фірму «Інклюз-8», якій облрада погодила видачу спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування бурштину,  створили у лютому 2016 року, зареєстрована вона на жительку Чернівців Аллу Мельничук, яка самотужки створила фірму з півмільйонним капіталом у своїй квартирі (кінцевий бенефіціар вона ж). За інформацією «РВ», її пов‘язують з депутатом від БПП Віталієм Чугунніковим.

Чернівчани претендують на оренду строком на 20 років 4,62 кілометрів квадратних (462 гектари) західної частини ділянки «Каноничі» у Володимирецькому районі. Представник фірми заявив депутатам, що «Інклюз-8» не мала власного погодження на геологічну розробку родовища, а викупила матеріали у держпідприємства «Українська геологічна компанія» та апробувала нещодавно запаси бурштину.

Однак ні «Ред.Мет», ні «Інклюз-8» на Рівненщині не зареєстровані — тож податки підуть не в місцеві бюджети. Інвестиційні угоди фірми уклали в останній момент. «Інклюз-8» — з Володимирецькою райрадою, пообіцявши 2 млн. грн. у бюджет розвитку району, а «Ред.Мет» — із Селецькою сільрадою на Дубровиччині, зазначивши, що відремонтує у селі будинок культури. З’явиться також реальна можливість вимагати рекультивації зруйнованих земель. А частина поліщуків отримає можливість легально заробляти.

Микола Драганчук, голова Рівненської обласної ради, каже:

– Ми вже кілька років приймаємо звернення і до парламенту, і до президента, щоб прийняли той злощасний закон про видобуток бурштину. Ще 10 років тому Микола Шершун подавав подібний законопроект, але державним мужам у Києві, вибачте, наплювати на те, що на Поліссі нищаться ліси і людські долі. До мене знову чутки доходять, що у Дубровицькому районі продають «квитки» по 300 доларів. Рано чи пізно потрібно ставити крапку у цьому. Я розумію громадськість, але не маю надії на те, що буде прийнятий закон. Мене важко було переконати, але Микола Кучерук аргументував, що, проголосувавши за погодження фірмам, ми хоч частково легалізуємо процес видобутку бурштину. Фірми уклали інвестиційні угоди, братимуть на роботу місцевих працівників. А серед тих, хто найбільше волав у сесійній залі проти, були люди, які самі видобувають бурштин. Я свою совість не продаю. Хай хоч кілька фірм працюють легально. Бурштинокопачі кажуть, що за ніч накопують більше, аніж фірми обіцяють за рік. Але хтось дав хоч копійку у бюджет? А ніхто!

Коментує Василь Ковенько, голова Володимирецької районної ради:

– Так, інвестиційна угода підписана і знаходиться в апараті районної ради, де з нею можна ознайомитись. Насправді 2 млн. грн. у бюджет розвитку — це лише декларація намірів від «Інклюз-8». Але вони, сподіваюся, виконають обіцянку і також сумлінно платитимуть податки (а це неабиякі надходження до бюджетів усіх рівнів). Тим більше, що фактично згода депутатів усіх рівнів – це лише декларація намірів. Районна рада не має права давати дозвіл на розробку надр: отриманням спецдозволів на видобуток бурштину відає Кабінет міністрів України.

— 2 млн. грн. до бюджету, які пропонують фірми,  — мало, а хто запропонував більше? Бурштином займається кримінал. Мільйон доларів у кишенях щодня осідає. Але це перший крок до легалізації, щоб були робочі місця, сплачені податки,заявляв на обласній сесії Микола Кучерук, керівник фракції «Батьківщини», накликавши на себе крики «Ганьба!» і звинувачення у тому, що йому заплатили.

Натомість його однопартієць депутат Петро Мартинюк утримався від голосування по даному питанню:

– Вважаю, що на даному етапі це надто поспішне рішення, не обґрунтоване і не узгоджене з місцевими громадами, оскільки погоджували його лише на президіях райрад, а не на сесіях чи на громадських слуханнях. Чи знала про це каноницька громада, землі якої теж частково потрапляють у виділену під видобуток бурштину ділянку? Чи вона не проти? Що власне громада отримає з розробки значних запасів сонячного каменю? Чи буде укладена інвестиційна угода з громадою, яка є користувачем цих земель, і наскільки у ній буде враховано саме інтереси місцевої громади?

Під час прийняття рішення мені про це нічого не було відомо. Нікому не відомі фірми, зареєстровані не в області, претендують на розробку надр, за які вже давно точаться криваві війни і кримінальні розбірки. Це насторожує: аби поспішністю не спровокувати ще більшої біди. Тому моя позиція була – утриматися від голосування.

За словами сільського голови Канонич Василя Дуляницького, ніяких переговорів з сільрадою і з ним особисто ніхто не вів.

– Ми самі дізналися про все із повідомлень ЗМІ. Знаємо, що обласна рада прийняла таке рішення, але ні на сесію обласної ради, ні на президію районної нас ніхто не запрошував. Ми ніяких документів не бачили і навіть точних координат місця розміщення ділянки під видобуток не знаємо. Відомо лише, що вона займе начебто частину лісових угідь Володимирецького лісгоспу, частину земель запасу і паїв Каноницької сільської ради. Але повторюю: це неперевірені дані. З «Інклюз-8» до нас також ніхто не звертався, тож ми навіть не знаємо, хто це, не кажучи вже про якісь інвестиційні угоди. Ніякої програми співпраці і соціального розвитку, ніяких попередніх узгоджень, все «втемну». Податки мали б теж сплачуватися в місцевий бюджет. Так не робиться, народ цього не розуміє і не сприймає…

В Управлінні Держгеокадастру у Володимирецькому районі теж не змогли надати ніякої інформації про ділянку «Каноничі», відведену під видобуток бурштину. Із власних джерел нам вдалося дізнатися, що ділянка бурштину «Каноничі» розташована на землях Каноницької сільської ради, ДП СЛАП «Володимирецький держспецлісгосп» та на землях Держлісфонду Володимирецького лісництва. Пошуково-оцінувальні роботи на бурштин в межах ділянки закінчені станом на 30 листопада 2015 року.

Депутат від БПП та директор Володимирецького лісгоспу Олександр Мисько зазначив, що бурштин там все одно різними незаконними спсобами страються видобувати, але ніхто не сплачує жодних податків і не рекультивує землі.

– Від надання дозволу та виведення земель із сільгоспкористування і категорії лісового фонду до початку видобутку ще пройде чимало часу, надіємося, що і закон про легалізацію Верховна Рада до того часу прийме. В будь-якому разі ці ділянки користувачі візьмуть під охрону і збережуть від розкрадання, в результаті якого жодної копійки в бюджет не потрапляє. У нас є хороший приклад легального видобутку бурштину і сплати чималих податків у бюджет на прикладі центру «Сонячне ремесло». Пора вже потроху легалізовувати видобуток бурштину, інакше через кілька років уже не буде що видобувати. Тим паче навіть у випадку затягування нашого рішення ці товариства все одно отримали б дозвіл за принципом «мовчазної згоди»...

Варто зауважити, що аналогічними мотивами керувалися більшість депутатів облради.

За даними «Інклюз-8», які основані на пошуково-оцінювальних роботах геологів, на 4,62 км2 є 40 674 кг бурштину-сирцю. В рік фірма планує видобувати 2 тонни каміння і декларує 8,1 млн. грн. чистого прибутку. (У документах, які подавали чернівчани до клопотання на сесію облради, вказано, що вони очікують на 33,6 млн. грн. валового річного доходу). Знавці розцінок на бурштиновому ринку з такої суми відверто сміються. Кажуть, лише «криша» за роботу 1 помпи коштує 1000 доларів, тож суми, які заробляють на бурштині, у десятки разів більші.

Науковці ДП «Українська геологічна компанія» підрахували, що бурштинових земель на Рівненщині — близько 400 тис. га, а видобути з них можна 19-20 тисяч тонн бурштину. За словами керівника держпідприємства Богдана Слободяна, компанія провела дослідження на понад мільйоні гектарів і встановила, що бурштиновий ресурс на Рівненщині — 19-20 тис.  тонн. Розташовані бурштинові родовища на 400 тис. га.

Окрім того, директор держпідприємства зазначив, що незаконний видобуток здешевив український бурштин на міжнародних біржах. Якщо у 2014 році грам бурштину коштував 4 долари, то тепер 2. Відповідно, цінність бурштинових ресурсів подешевшала вдвічі.

За словами Б. Слободяна, востаннє оцінювали площі незаконного видобутку бурштину у 2009 році. «Чорні старателі», за його словами, можуть добути не більше 50-70% бурштину, решта – розпорошується і втрачається.

До речі, серед пікетувальників, які прийшли на сесію, не було жодного мешканця Дубровицького чи Володимирецького районів, повідомляється на сайті «РВ». А депутат Юрій Шарманський заявив, що був на Володимиреччині та Дубровиччині і люди там проти того, щоб обласна рада давала погодження чужим фірмам на видобуток бурштину.

Коментує Василь Яніцький, народний депутат України:

– Враховуючи суспільний резонанс, який останнім часом викликає питання видобування бурштину на Рівненщині, вважаю, що всі рішення з цього питання мають бути ретельно виважені. І ось цього в даному рішенні я якраз і не помітив. Місцева влада не має абстрагуватися від найгостріших викликів, а покликана максимально захищати інтереси громади області. Навіть не зважаючи на те, що Мінприроди надало вже своє погодження щодо цих товариств.

Крім того, викликають питання і власне товариства, які отримали погодження надання надр у користування з метою видобування бурштину: «Інклюз-8» з засновником із Чернівців та «РЕД.МЕТ» з місцезнаходженням в столиці та засновниками в Талліні і Нікосії (а це, скоріш за все, офшори). Хто насправді є власником та кінцевим бенефіціаром? Хто буде представляти дані приватні фірми на місцях? Наскільки конструктивною буде подальша співпраця цих розробників надр із місцевою владою? Чи має обласна рада попередній розрахунок  такої діяльності? А тому, як свідчить практика, важко працювати з «тінню». І в даному випадку, на мій погляд, правильним було б спочатку виставити умовою для цих фірм переєструватися до Рівненщини. Місцеві податки мають максимально працювати для регіону.

Таке рішення може стати  ще одним загостренням проблеми видобування розвіданих запасів корисних копалин у регіоні, а, відповідно, і передумовою  чергового бурштинового дерибану. Адже до цього часу можна було б створити місцеву юридичну особу, те ж комунальне підприємство, з прозорими намірами, яка також могла отримати погодження та поповнювати саме місцевий бюджет.

Звичайно, це право самих громад вирішувати, кому дозволяти працювати в регіоні, що загалом відповідає і обраному владою курсу на децентралізацію. Але, на мою думку, було б правильним на державному рівні утриматися від надання нових погоджень на час розробки прозорого механізму регулювання діяльності з видобутку та реалізації бурштину. Згадайте, як у 2015 році Мініприроди призупинило надання погоджень на видобуток бурштину до ухвалення відповідного закону та належного нормативного врегулювання питання видобутку бурштину в Україні. Робота в цьому напрямку ведеться, і результати таки будуть, повірте.

Поки зацікавлені сторони чубляться на сесіях, Україна щороку недоотримує більше 6 млрд. гривень через існування стихійного бурштинового промислу та ринку. На початку жовтня 2016 року Верховна Рада мала можливість вирішити питання легалізації видобутку та реалізації сонячного каміння. За словами народного депутата Василя Яніцького, який пише про це у статті «Видобуток бурштину. Легалізація чи консервація?» на сайті «Новое время» (жовтень 2016 р.), до порядку денного були внесені проект закону про видобування та реалізацію бурштину та проект про старательську діяльність. Проте парламент так і не дійшов до них з вже звичної у таких справах причини – законопроекти стояли у самому кінці, що фізично унеможливлює їхній розгляд.

На 2016 рік у державному бюджеті була закладена рента з бурштину у розмірі 25%. Це мало принести державі 1,5 млрд. грн. В той же час у бюджет-2017 сьогодні закладається сума приблизно 4,3 млрд. грн., але без вирішення питання легалізації Україна ніколи не буде отримувати таку суму.

Утім, наведені депутатом у вищеназваній статті цифри ренти за бурштин у держбюджет чомусь занижені і, найпевніше, не відповідають дійсності. Адже тільки Рівненській області на 2016 рік «нарізали» бурштинову ренту у розмірі більше двох мільярдів гривень (певне, складаючи такі амбіційні прогнози, мали на увазі саме доходи від узаконення видобутку бурштину, чого досі не сталося).

Наприклад, по плану, доведеному Володимирецькому відділенню Сарненської ОДПІ головного управління ДФС в Рівненській області, після легалізації видобутку бурштину в районний бюджет 2016 року очікувалося отримати 1 мільярд (!) 108 млн. 8 тис. грн. Однак і досі це лише бажання чиновників нагорі і не виконані бюджетні зобов’язання в районі. Адже тут легально видобуває бурштин лише одна фірма «Сонячне ремесло», яка за весь 2016 рік має сплатити рентної плати за користування надрами для видобутку бурштину майже півтора мільйона гривень.

Утім, поки у верхах безуспішно б’ються за легалізацію видобутку сонячного каміння, його набагато успішніше й досі видобувають на нелегальних клондайках чорні старателі, залишаючи по собі місячну пустелю.

Згідно з даними Міністерства екології та природних ресурсів, які наводить у статті депутат, незаконний видобуток бурштину призвів до того, що у Рівненській області за останні роки знищено родючий шар ґрунту на площі понад 150 га землі, пошкоджено більше 400 га лісу. Цікаво, даними якого року оперує міністерство?

За офіційною довідкою начальника Управління Держгеокадастру у Володимирецькому районі Оксани Берези, у червні 2016 року робочою групою було проведено обстеження порушених земель при видобуванні корисних копалин, в тому числі несанкціонованого видобутку бурштину. За результатами обстеження складено відповідні акти. Площі земель, порушених внаслідок несанкціонованого видобутку бурштину на території Володимирецького району, затверджено розпорядженням голови райдержадміністрації від 30.06.2016 року № 149. У порівнянні з минулим роком площа порушених земель внаслідок несанкціонованого видобутку бурштину на території місцевих рад зросла на 196,589 га і становить 1363,5015 га. Враховуючи, що ніхто з керівників або власників територій, де добувають бурштин, не хоче нести значну відповідальність за порушення земельного законодавства, можна припустити, що насправді картина земель, що потребують рекультивації, більша і гірша як мінімум удвічі.

Якщо говорити про легальний видобуток бурштину під вектором децентралізації, то депутати і бажаючі легально користуватися надрами однозначно мали би заручитися повною підтримкою громад, перш ніж звертатися за дозволами. Цього не було зроблено на засадах прозорості (або ж мені про це невідомо).

Маємо й відверту непрозорість «бурштинових» сесій і президій. У нинішньому форматі все це більше скидається на схему тіньової «прихватизації» янтарних земель, щоб на час, коли горезвісний закон про легалізацію бурштиновидобутку таки приймуть, вже захопити собі найбільш ласі шматочки сонячного пирога. Йде дерибан по крупному, причому ляльководів слід шукати у верхах українського владного олімпу. І є таке відчуття, що тоді ніякі копачі з лопатами (наприклад, власники «бурштинових» земельних паїв) не отримають від закону жодних преференцій на старательський промисел – бо все уже буде поділене між крупним бізнесом.

Як писав один з користувачів на Фейсбуці, «Я не думаю, що таке рішення вони (депутати облради – ред.) прийняли без вказівок зверху... Там все вирішено. І іменно з Києва поступила вказівка кому дати дозвіл».

 Тим часом жителі тих самих громад не чекають ніякого закону, користуються законодавчим хаосом і в незаконний спосіб збагачуючись, щодня додають нові гектари розграбованих українських землі, які навіть після рекультивації ще десятиліттями відновлюватимуть свою родючість. Щодня курсують країною таємними і не дуже маршрутами каравани з бурштиновим золотом Полісся і «чорним налом» за нього, збагачуючи чиїсь кишені...

Сергій СКІБЧИК

 

 

  Довідка

про землі, порушені внаслідок незаконного видобутку бурштину

управління Держгеокадастру у Володимирецькому районі

В червні 2016 року робочою групою проведено обстеження порушених земель при видобуванні корисних копалин, в тому числі несанкціонованого видобутку бурштину. За результатами обстеження складено відповідні акти, які підписані членами робочої групи. Площі земель, порушених внаслідок несанкціонованого видобутку бурштину на території Володимирецького району затверджено розпорядженням голови райдержадміністрації від 30.06.2016 року № 149. У порівнянні з минулим роком площа порушених земель внаслідок несанкціонованого видобутку бурштину на території місцевих рад зросла на 196,589 га і становить 1363,5015 га, в тому числі:

1.         Володимирецької селищної – 188,50 га;

2.         Біленської – 3,00 га;

3.         Більськовільської – 0,31;

4.         Великожолудської – 288,22 га;

5.         Великоцепцевицької – 27,10 га;

6.         Воронківської – 1,20 га;

7.         Городецької – 127,74 га;

8.         Довговільської – 8,00 га;

9.         Жовкинівської – 374,609 га;

10.       Каноницької – 68,6925 га;

11.       Кідрівської – 4,00 га;

12.       Красносільської – 2,80 га;

13.       Новаківської – 75,50 га;

14.       Озерецької – 9,60 га;

15.       Озерської – 115,00 га;

16.       Полицької – 3,10 га;

17.       Ромейківської – 52,40 га;

18.       Степангородської – 5,73 га;

19.       Хиноцької – 8,00 га.

Ілюстрація з мережі Internet 
 

Коментарі   

 
+24 # Гiсть 17.11.2016, 19:47
Це щось новеньке:

Коментує Василь КОВЕНЬКО, голова Володимирецької районної ради:

– Так, інвестиційна угода підписана і знаходиться в апараті районної ради, де з нею можна ознайомитись.

Пане Сергію, гарна стаття, якби ще УГОДУ в СТУДІЮ, в нас має бути все "ПРОЗЗОРО"!? :-)

Чи боїмося курсу на чесну сплату податків, пане Савоніку?
Відповісти
 
 
+35 # Гість 19.11.2016, 20:06
чому не значиться Великотелковиць ка сільська рада? Тут господарує депутат районної ради Володимир Ординат. Хай скаже скільки га землі змив своєю помпою :P :P :P . А ви хочете навести порядок у державі.
Відповісти
 
 
-20 # Гість 21.11.2016, 20:40
А що депутат то не людина??? :-x :eek: ;-)
Відповісти
 
 
-23 # Гість 22.11.2016, 17:42
В селі Великі Телковичі миють руки ноги та інші частини тіла. А що до нашого депутата шановний гість вам далеко як до Києва пішки.
Відповісти
 
 
+13 # Гість 24.11.2016, 15:27
і правда щоб дотягнутися до нашого депутата треба ще й запустити пилораму незаконну, податки від якої не ідуть у казну. Ви про це шановні його спільники? ваші фамілії тоже можна назвать....недо вго
Відповісти
 
 
+5 # Гість 27.11.2016, 18:32
Там всім заправляє лісничий, та його команда :sigh:
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 123 гостей на сайті