Авторизація

HomeНаше життяПро те, що хвилюєВся правда і неправда про нітрати у володимирецьких кавунах та динях (+фото)

Вся правда і неправда про нітрати у володимирецьких кавунах та динях (+фото)

( 0 Votes )

Багато хто з нас чекає на літо не лише через ймовірну відпустку, можливість поїхати на море/озеро/річку, а й через можливість поласувати літніми ягодами та фруктами. Серед таких ласощів –довгоочікувані улюбленці і дітей, і дорослих – кавуни.

Цього року нас спокушають справжні велетні. Кавуни, кавуниська, кавунища – вони таки здорові і важкі, вони продаються в магазинах, при дорозі та чи не на самій дорозі (як-от на п’ятничному базарі у Володимирці). Але що в них усередині? Солодкий нектар чи отрута від масового використання біостимуляторів і покращувачів кольору?

Досвід показав, що чим крупніший кавун, тим менше надії отримати насолоду. Зазвичай в крупних кавунах м’якоть рихла, жилава і не соковита. А баштанники рекомендують вибирати ягоди середнього розміру, з сухим охвістям, яскраво вираженими смугами і жовтавим кольором спинки (місця, на якому ягода лежить на баштані).

Та це ще півбіди. Кавун може принести розчарування не лише своїм несмаком, а й можливістю надати вам позачергову відпустку біля унітазу і з білетом на лікарняне ліжко.

Чи грозить такий білет всім і кожному на ринках Володимиреччини? Чи понадіятись на випадок «а мені пощастить»? Щоб дізнатись про це, вирішила сходити до районної державної лабораторії ветеринарної медицини (далі РДЛВМ).

Ветсанексперт Олена Ковальчук розповідає: – Чесно вам скажу, що проблем з нітратами на сьогоднішній день ми не маємо. Всі, хто торгує на ТЕРИТОРІЇ РИНКУ продуктами харчування, в тому числі і кавунами, перевірені нами. Іншим дозвіл на реалізацію продуктів ми не даємо. У тих, кого ми перевірили, кавуни відповідають всім нормам, нітрати в них не перевищують дозволеного рівня.

Проте є тут одне «але» (а може, й не одне?). Наш славнозвісний стихійний ринок – то не лише територія самого ринку. Це й багато людей, що приторговують за межами базару, наприклад, у п’ятницю обабіч вулиці від заправки і вниз до пожежної частини. А витребовувати всілякі дозволи та брати у таких продавців продукти на експертизу РДЛВМ не може – не має права.

– Дивно, – кажу. – Адже вони не просто так приїхали і стали собі продавати. Десь же дозвіл брали, комусь за місце платили?

– Брали. І платили. Одні кажуть, що платять селищній раді, інші – автовокзалу і пожежникам…

Насправді процедура продажу сезонних овочів та фруктів не дуже й складна: в основному вони скуповуються на баштані в Херсонські області (або в Рівному в оптовиків). Виробники (ще на баштані) видають документ, так звану форму, де зазначається вся інформація по продукту. З цим документом продавець приїжджає на ринок, де продукт береться на експертизу місцевою лабораторією. Остання дає висновок про дозвіл або заборону реалізації.

І тут виникає третє «але»: найчастіше продавцям видають незатверджений ксерокс документу, який в наш час можна легко підробити чи просто роздрукувати з Інтернету.

На це Олена Володимирівна розводить руками:

– Такі продавці ведуть себе знахабніло. Чи таке у них виховання, чи просто вони знають, що не зобов’язані надати нам продукти на експертизу, і користуються тим, проте на контакт майже не йдуть. Це зазвичай приїжджі здалека люди. Вони документи не показують, не надають ніякої інфор-мації, ще й можуть обматюкати.

У п’ятницю йдемо разом із лаборантом центром ринку. Трапляється на очі ларьок з кавунами. Продавчиня охоче розказує і показує експертний висновок, який отримала від місцевої лабораторії. А от документу чи ксероксу на ті кавуни від баштанних чи оптових продавців жінка не мала. Про те, що цей документ треба возити з собою, навіть не знала.

– Ми коли закуповуємо продукти, все одно той документ перечитуємо, щоб рівень нітратів в овочах і фруктах не перевищував норми. При собі я його не маю, та й нащо він, якщо дівчата з лабораторії ніяк не пропустять без своєї експертизи на базар. Їхній висновок тут все вирішує. А експертизу роблять незалежно від того, маємо документ від оптовиків чи ні. Минулого року був у мене випадок, що я ось так і документ читала, і диню закупила на продаж. А дівчата з лабораторії зробили експертизу і виявилось, що в тих динях рівень нітратів аж зашкалює. То й дозвіл на продаж я не отримала.

– І що ж ви робили?

 – А що я могла робити. Поплакали, сльози втерли, бо в немалу копійку влетіли, та й поїхали в ліс закопувати ту диню…

Доходимо до території автовокзалу. Перша ж продавчиня кавунів виправдалась фразою «я не хазяйка, я лише продаю, йдіть туди». Туди – це «ну туди». Там ще десь є точка від цього ж власника і там є якась жінка, і хай відгавкується вона. Друга продавчиня цього ж власника виявилась привітна і навіть не відгавкувалась, а просто завірила, що документи є, але не при собі. Ну, десь є. Вони ж лише наймані особи.

Наступний позабазар-ний продавець кавунів і динь ніколи на контакт не йшов, за словами працівників лабораторії. Та, побачивши фотокамеру, враз подобрішав. Тут і диню на експертизу організував. Щоправда, все шукав таку, щоб погірше. А от кавуна не дав. Не захотів чомусь.

Кавун нам дали в іншому місці, з великої фури, де один кавун заважував кілограмів на 20. Тут же при нас без будь-якого побоювання мужчина купував одразу 3 аномальних велетні. На питання, чи не боїться він так багато купувати, чоловік відповів, що в наш час все не без гріха. І кавун – то не найотрутніше. Дітям, звичайно, його не дасть багато, а от як дорослим потроху їсти, то нічого страшного й не станеться.

Продавчиня також документів не мала, та й не знала, що вони мають бути.

 – А за місце кому платите?

– Не знаю.

– Як це?

– Ну як. Отак. Куциха прийшла, каже – давай гроші. Я й дала…

Отак і живемо…

У центрі селища біля «Укрпошти» також кипить базарне життя. Тут теж є свій продавець кавунів. Розказав, що за місце він нікому не платить. Документи на дозвіл продажу кавунів у нього ніхто ніколи не питав. Десь в природі ті документи є, але він лише продавець, а власник товару живе в Рівному. В того вже і дозвіл, і навіть ліцензія (яка ще така ліцензія?) на продаж кавунів є. Але на руках ніяких документів по факту нема.

Тому, шановні, у Володимирці купити кавуна можна. Але чи варто? Практика показує, що словам, не підтвердженим документами, вірити навряд чи треба. Ніхто не відповідає за якість того, що ви будете куштувати. Ба, більше. Нікому до того діла нема. І якщо ви отруїтесь солодкими динями чи кавунами, купленими не на базарі у випадкових продавців, то будуть суто ваші проблеми. Так було і колись, скажете ви. Але чи має так бути сьогодні? А якщо в лікарню потрапить дитина – до кого йти судитися батькам?..

Як зазначають в колишній санепідемстанції (колишній, бо сьогодні по факту її не існує, колишні працівники тепер у структурі Держпродспоживслужби і повноважень на самостійні перевірки чи контролюючі рейди не мають), вже чотири роки підприємців і їхній товар ніхто не просто не перевіряє, а не має права перевіряти (це пояснюється зменшенням тиску на під-приємницьку діяльність). Працівники не проходять медогляд, товар на якість і придатність перевірку теж не проходить.

Отож, споживач як ніколи має бути пильним.

Спеціалісти вкотре наголошують – оминайте стихійні ринки десятою дорогою. А їх тут є багато. Це і п’ятничний ринок, і стихійні торгові точки біля кафе «Володимирчанка», і біля Укрпошти. Селищна рада відкараскується як може від ствердження, що беруть плату за оренду місця на стихійних ринках. Але тим не менш, з’являється якась «Куциха» й збирає гроші. Може, й самій сходити разок, гроші зібрати?..

Пожежна частина заперечила ймовірність здачі в оренду прилеглого до неї тротуару. Ба, більше –п’ятничні торговці пожежникам заважають, блокують проїзд пожежної машини і не прибирають після себе сміття!

Автостанція має прейскурант цін, місце для торговців дає, але не всі платять. Дозвіл на реалізацію продукції працівники автостанції не перевіряють, бо не мають компетенції.

Отож, коли є кому брати гроші, та нема кому перевірити якість продукту, зовсім не дивно, що прострочену запліснявілу ковбасу миють, натирають олійкою і знову продають, а кавуни штрикають барвниками, підсолоджувачами, хімічно стимулюють достроково дозрівати.

Хоча «кавунові» перевірки не проходять і магазини, проте надія на якість там більша. Та й чек, у випадку чого, можна зберегти. В домашніх умовах перевірити кавун на добру якість неможливо (шматочок кавуна, який забарвить воду у склянці, не найточніший показник якості, бо ж кавун може просто виявитися перестиглим). А у випадку отруєння треба негайно промити шлунок великою кількістю води. Якщо ознаки отруєння не минають, треба звертатись до лікаря. При всьому цьому не бажано взагалі вживати кавуни раніше середини серпня, а ранні травнево-червневі кавуни в принципі протипоказані до вживання (і не лише дітям!), бо там не лише нітрати…

До речі, відібрані на ринку кавун і диню ми все-таки донесли до лабораторії.

 


 

Трохи чаклунства над ними з пробірками і розчинами лікаря, хіміка-токсиколога Ганни ПРИХОДЬКО (на фото)– і вуаля: результат не заставив себе чекати. Диня нас розчарувала. Рівень нітратів у ній виявився 91,9 мг/кг при нормі 90 (напевно, тому і свій кавун продавець не захотів давати). Кавун з фури виявився чистим, як сльоза янгола, – 34,1 мг/кг при нормі 60. Тож смакуйте сезонними фруктами з розумом та бережіть своє здоров’я! Бо окрім вас воно більше нікому не потрібне…

Дізнавалася Олена СТЕЛЬМАЩУК .

Фото автора.

 

Коментарі   

 
+20 # Гість 05.08.2017, 00:53
Шановний Березовський Віталій Миколайович,якщ о поліцію треба обійняти і плакати стосовно боротьби з безпорядками та незаконним видобуткрм бурштину, то чи неможна почати з маленького- ліквідувати стихійну торгівлю, неперший рік за це говорять, чому одним можна, а іншим ні! Є ж спеціально відведені місця за які селишна рада бере хоч мізерну, але плату і таким чином наповнює бюджет з якого потім же виділяє на облаштування селища, буде хоч за що двірника найняти! Наведіть будь ласка порядок!!!!
Відповісти
 
 
+13 # Гіcть 05.08.2017, 10:18
Не варто проти народу йти, Віталій Миколайович. Краще займись влаштуванням (збагаченням) свого життя. Воно одне...
Відповісти
 
 
+11 # Гість 05.08.2017, 10:41
І справді Віталій Миколайович, Володимир Іванович, Олександр Григорович ви що небачите??? Людина яка на фото вже третій рік торгує на цьому місці і нетільки))) Причому не приховує, що докментів немає, податки неплатить, але комусь в кишеню відстьогує регулярно) А як же [ЦЕНЗУРА]иємцям навпроти на це дивитись, вони ж ринкови збір платять, оренду платять, податки платять, ще й в разі чогось Ви ж до них ходите по гроші на проведення пізних заходів) Питання хто з Вас непомічає цього нечесного підприємця??? І чому???
Відповісти
 
 
+10 # Гість 05.08.2017, 10:53
Ладно ті люди які з городу городину продають, чи молочко, хоча ця антисанітарія вже достала, а цей " барига" такий незамітний- добре всі мабуть платить що його ніхто небачить, але чурки і армяни королі всіх базарів- вміють домовлятись!
Відповісти
 
 
+10 # Гість 05.08.2017, 17:10
Ви бачили коли-небудь як пожарна машина в п'ятниці там проїжджає. В майже ніяк, і ніякі спецсигнали не допомагають. Суне стадо баранів і ніхто не вступить.
Відповісти
 
 
+6 # Гість 06.08.2017, 12:06
Як проїзжає пожарна не бачив, а от як пилюка, а вдощову погоду грязюка летить з під коліс автомобілів на молочко, сир, некажучи про масло і топливо з вихлопних труб - таке бачу регулярно! А про особсту гігієну торговця кавунами нехочиться і говорити) в яких умоваж живе і коли останній раз бачив душ можна лише догадуаптись, нудить) Всім смачних кавунчиків, незабувайте кожуру облизати:))
Відповісти
 
 
+6 # Гість 06.08.2017, 12:13
Дякую автору за статтю) нестільки нітрати всіх турбують, скільки безкарність і вседозволеність цього чурки) його всі гонять, а він - куцисі поатить і торгує) А хто це така?
Відповісти
 
 
+7 # Гість 06.08.2017, 15:31
То кому все таки платять торговці? А квитанції, оприбуткування. .. боротьба з корупцією? А-а-а це в Києві, а у Володимирці можна і без квитанцій гроші прямо в кишеню класти.
Відповісти
 
 
+5 # Гість 07.08.2017, 14:51
Ці продавці кожну п*ятницю, щоб зекономити 2 гривні бігають в туалет на дворі пожарки. Ви думаєте вони руки миють... їжте, будь ласка))))
Відповісти
 
 
+1 # Гість 08.08.2017, 20:48
Сьгодні навколо цього торгаша бачив декілька поліцейських:)) Може лед тронувся і буде діло!!!
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 53 гостей на сайті