Авторизація

Ціни збісилися

( 0 Votes )

З 1 липня 2017 року скaсовано дeржавне регулювaння цін на продовoльчі товaри та послуги на ринках. Відповідну Постaнову прийняв Кaбінет Міністрів Укрaїни.

Тaким чином, суб’єкти господaрювання формувaтимуть ціни у режимі вільного ціноутворeння, в зaлежності від попиту та прoпозицій на cпоживчому ринку.

Тaкому рішенню передувaв пілотний прoект з 1 жовтня 2016 року, яким було призупинeно державне регулювaння. За тверджeнням Мінeкономрозвитку, результaт моніторингу запровадження пілотного проекту довів, що призупинення державного цінового регулювaння істотно не вплинуло на динaміку цін на споживчoму ринку, тoму пілотний проект є уcпішним.

Тож з 1 липня 2017 року скaсовується держaвне регулювaння цін на продовoльчі товaри та послуги в чaстині встaновлення торговельних нaдбавок не вище 15% до оптовoї ціни виробникa (митної вaртості) на 15 груп товaрів (борошно, хліб, мaкаронні виpоби, крупи, цукoр, ялoвичину, cвинину і м’ясо птиці, ковбaсні виpоби вaрені, молоко, cир, сметану, мaсло вeршкове, oлію cоняшникову, яйця курячi).

– Що це вже твориться? Вчора брала хлібець по 8 гривень, сьогодні він уже 8,70? – бідкається на весь магазин пенсіонерка Надія Іванівна, рідна тітка продавчині магазину.

Продавчиня не витримує, і у відповідь:

– Тьотю Надю, я хліб не печу і ціни на нього не ставлю. По якій вартості мені його привезли, по тій і продаю….

Бабуся схилила голову і пішла до виходу. А покупці навперебій почали обговорювати «вільне плавання цін», запроваджене з 1 липня 2017 року. Тож із колегою спеціально обійшли володимирецькі торгові точки і оглянули «цінники». Звичайно, зразу не попадали, але здивування не мало меж. Відгуків покупців одержали цілий міх.

Якщо у центрі та на стихійному базарчику ціни переважно скочили вгору як навіжені, то в окремих (крупних) торгових точках вони ще тримаються на тому ж рівні. Це – на консерви і лежкі товари, які стоять більше півроку. Єдине, на чому яскраво видно вільний ріст цін, це овочі.

До 1 липня на «злумі» брала кузнецовські огірки по 8 гривень за кілограм. Сьогодні огірки менше 18 гривень не опускаються, а станом на середу 12 липня і взагалі підскочили до 23 гривень. Помідори ще більше червоніють від своєї ціни – по 25 гривень мінімум. Зросла ціна й молодої картоплі у порівнянні з старою ціною наприкінці червня. І так на кожен вид харчових продуктів, наче хтось їм планку поставив.

Не буду сипати пенсіонерам сіль на рану і повідомляти, що тваринницька продукція теж не відстає у здорожчанні від овочевої. У Володимирці на 12 липня 2017 року сало коштувало в середньому по 55 гривень за кілограм, свинина – по 130 гривень.

– Підняли ціну не по своїй волі, – ділиться наболілим власниця магазину Олена Василівна. – Ми зацікавлені у платоспроможності наших людей. Та подивіться у цю книгу. Це мої продавці записують людей «на віру», хоч це й незаконно. Даємо в «борг» хліб, цукор крупи, консерви, олію. Все просять «до зарплати» чи «до пенсії». Немає жодного запису, щоб була записана ковбаса чи горілка. Продукти дорожчають через високу вартість пального і зрослі затрати на оплату праці, а ще податки візьміть, і неврожай на деякі види ягід та овочів (черешні, абрикоси, навіть часник і цибуля  мало що привозні, так ще й підмерзли, тож на ятках велика доля експорту). А жити треба.

Оце у зошит «векселя довіри» добавилися огірки, капуста, томати. І то – до одного кілограма. Скільки живу і торгую сама – ще такої бідності не бачила…

А гляньте, хто в мене записані: пенсіонери та молода інтелігенція. Оце такі списки, коли беруть щось із м’ясних продуктів, я вже знаю: до цих людей діти-студенти приїжджали і матері їм готують сумки. Але більше чим на 400-450 гривень ці працюючі держслубовці не беруть.

Тут кожного ми бачимо, тут всі на виду… Гляньте, он ящичок стоїть «для воїнів АТО», майже пустий. Тиждень стоїть. Я не розумію політики уряду. Вже другого продавця я скоротила: нічим навіть мінімальну зарплату йому платити. Сама виходжу на підміну. От вам і значення ролі підвищення цін в житті простого українця…

Так говорили нам багато людей різного віку і різних професій, як Олена Василівна.

Щоб не бути марнослівними, звернулися до офіційних даних Мінагрополітики України, щоб саме із їх матеріалів взнати правду про ціни на основні продукти харчування.

«…Мінагрополітики України забезпечує постійний моніторинг та в межах наданих повноважень здійснюєя заходи, спрямовані на збереження стабільної цінової ситуації на продовольчому ринку України.

Згідно даних Держстату, індекс споживчих цін на продукти харчування у червні 2017 року склав 113,9% до відповідного періоду минулого року. Найбільше зросли ціни на яйця – на 13,6%, на 2,5-1,0% подорожчали ціни на рис, соняшникову олію, хліб, макаронні вироби, сало, цукор, м’ясо та м’ясопродукти, маргарин, молоко, продукти переробки зернових.

Разом з тим, не подешевшали овочі, у т. ч. цибуля – на 4,8%, помідори та перець – на 4,0%, морква – на 3,0%, буряк – на 4,1%, картопля – на 2,0%, білокачанна капуста – на 2,7%. Крім того, на 3,4% знизилися ціни на фрукти минулорічного врожаю.

За даними обстеження НДІ "Украгропромпродуктивність", на 587 продуктових ринках України, без урахування ринків АР Крим, м. Севастополь, Луганської (17 ринків) та Донецької (41 ринок) областей, за останній тиждень підвищились роздрібні ціни на моркву, картоплю, цибулю, буряк урожаю 2017 року, томати та огірки польові, яблука. Ціна на капусту урожаю 2016 року знизилася на 50 %.

Спостерігається зростання цін на хліб, крупу манну, вівсяну, гречану, пшоняну, борошно, макаронні вироби, цукор, олію соняшникову, сметану, масло вершкове, сир твердий, сир кисломолочний, молоко пастеризоване жирністю 2,5%, ковбаси варені, м'ясо курей, свинину, яловичину, сало».

За даними моніторингу цін, який здійснюється органами державної статистики на підприємствах торгівлі, ціни повзуть угору, не звертаючи увагу на мізерні зарплати та найнижчі пенсії в Європі. І тут вже ніяка статистика не потрібна, коли бачимо реальну картину вартості продуктів споживчого кошика на володимирецькому ринку. Ціни, які нині не можна передбачити і наперед відкласти копійку – на хліб, овочі, ліки та комунальні послуги.

Колись при обласних радах і райвиконкомах, а потім при райдержадміністраціях існували відділи по торгівлі та ціноутворенню. Ціни на всі види продукції та продуктів харчування першої необхідності контролювалися. Сьогодні цього немає, як вже давно немає і перевірок санепідемстанції.

Виробник сам виготовляє, що йому заманеться не згідно держстандартів (хоча і їх практично ніхто на низовій ланці (тобто на ринках, на базарчиках та у магазинах не контролює і не карає), а згідно техумов. Замість природної їжі наших предків ми маємо хімічні замінники, та ще й за них платимо чималі гроші. А виробник тепер ставить на свій товар таку ціну, яку захоче. Таке право дане з 1 липня 2017 року. «Право вільного плавання цін»…

Записала Галина Тєтєнєва
 

Коментарі   

 
+10 # Гість 15.07.2017, 20:02
що посіяли те і жнем! за податки напишіть статтю все стане ясно!
Відповісти
 
 
-2 # Гість 18.07.2017, 09:38
"руський мир" - "май" - і бурштиновий фестіваль.
Відповісти
 
 
-2 # Гість 19.07.2017, 09:54
І?
Відповісти
 
 
+3 # Гість 20.07.2017, 11:02
Революція принесла "покращення",ні коли зміна влади не принесла простим людям ліпшого життя.Це показали 1917,1991 і 2014 роки.В Україні живуть прекрасні люди а от на правителів не повезло.Така багата земля і трудолюбиві люди а кусок хліба шукають за кордоном.
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 59 гостей на сайті