Авторизація

HomeНовиниВ РайоніЗа незабутніми враженнями – до пластового табору! (+фото, відео)

За незабутніми враженнями – до пластового табору! (+фото, відео)

( 1 Vote )

Доки у школах тривають ремонти, аби зустріти у новому навчальному році загартованих літом школярів, канікули зовуть дітей на пригоди – якщо не до бабусі у село, то на моря-озера чи просто на подвір’я з гойдалками і велосипедами.

Все ж якась альтернатива цілоденним сидінням перед моніторами, таким поширеним нині серед дорослих та дітей. Проте ентузіазму в таких історіях на тему «Як я провів літо» чомусь геть мало.

А ось ті, хто при зустрічі вітається загадковим для більшості «Скоб!», за рівнем запалу і вогників в очах можуть позмагатися з найталановитішими телеведучими.

Ці хлопчаки та дівчатка носять  однострої, не бояться ночувати у наметах, готують їжу на вогнищі, активно вивчають історію та культуру України, займаються спортом і, звісно, відпочивають. Уже 105 років Пласт об’єднує  навколо себе дорослих і дітей. Хтось починає знайомство зі скаутами в шість, а хтось у тридцять років. Нині у Володимирці 26 дітей-скаутів та 2 виховників.

 


Всього того, що я почула від юних членів Всеукраїнської скаутської організації «Пласт», відразу не охопиш. Чомусь мені хотілося погортати тлумачний словник, бо з багатьма термінами я познайомилася вперше, чи то, певно, почула їх вживання у побуті.

Наша зустріч відбулася на території Володимирецького НВК у дуже дружній неформальній атмосфері. Як виявилося – типовій для усіх сходин (зустрічей), які відбуваються з вересня по травень раз на тиждень щонеділі. Займаються пластуни у гуртожитку №2 Володимирецького районного колегіуму – вчаться бути самостійними, відповідальними, ініціативними і відкритими до нового. Тут дітлахи спілкуються, працюють за певною програмою. А підсумком року є табір – певно, найяскравіший і найзначиміший спогад кожного пластуна. Однак аби побувати влітку у таборі, треба займатися в організації увесь рік!

Пластові табори обов’язково відбуваються серед природи. Діти молодшого віку – новацтво – мають проживати в будинках, а от старші – юнацтво – лише в наметових містечках. Кожен табір має свою легенду – історію, за мотивами якої побудована уся програма. Так, цьогоріч на Воронківському озері на дітей чекали справжні пригоди, бо ж темою табору стала «У пошуках скарбів».

Ми змагалися у плаванні на байдарках, шукали заховані скарби з допомогою карти та підказок, ходили у похід навколо озера, - ділиться враженнями юний скаут Андрій. – Нам смачно готували. Але знаєте, що було найсмачніше? Хліб з варенням!

 


Як пояснили виховники, у таборах є свої правила, за порушення яких дітей не карають, а позбавляють отаких маленьких радощів, як печиво. Тож хліб з варенням – саме те, що треба!

А ще у юнацьких  таборах дбають про чистоту мовлення. Так, за суржик можна «заробити» до 100 присідань чи віджимань – і тоді вже точно запам’ятаєш, як правильно, а як – ні, - ділиться Богдана.

А ще за присідання і віджимання віддають загублені речі, - доповнює юнак Юліан. – Якщо ти десь випадково забув кепку чи светр, то аби його повернути, тобі потрібно буде добре потрудитися. І тоді вже теж починаєш стежити за своїми речами ретельніше.

 


 Жартують, що час у пластунському таборі назвати відпочинком важко — кожна хвилина дитячого часу розписана, бо ж Пласт займається активним розвитком і вихованням дитини. Від усіх інших розвиваючих організацій українські скаути відрізняються тим, що тут діти вчаться жити в природі, а також унікальним відносинами між виховниками і дітьми, побудованим на довірі.

Розмовляю із Оксаною Приходько – волонтером-виховником пластового руху у Володимирці.

Ми почали займатися з дітьми не так давно, трохи більше року тому. Річ у тім, що мій чоловік дуже добре орієнтується у горах, тож його часто запрошували у пластові табори. Ми зацікавилися – і ось, тепер організовуємо щось своє помаленьку. Не думали, що вийде, - ділиться Оксана, - проте діти зацікавилися, і тепер нам вже не вистачає виховників. Набрали б до груп і більше охочих, проте поки не маємо змоги. Поки працюємо удвох із Сашком Килюшиком, який у Пласті вже близько 20 років, тож знає, як працювати з дітьми, щоб їм було цікаво та весело. У проведенні таборів, теренових ігор, походів, мандрівок, змагань завжди допомагає Сашко Шама.

 


Розпитую у дітей про їх літо.

– О,  та чудово, стільки емоцій, стільки вражень! У таборах так багато цікавинок різних, – розповідає Діна. – Мені дуже подобаються табірні ігри. Ось, наприклад, коли кожен вигадує собі псевдо (прізвисько) і всі повинні вгадати ці прізвиська, коли ти вгадаєш, то, так би мовити, забираєш його собі. А виграє той, хто найдовше протримався «невгаданим».

– Щодня у таборі вибирають кращих пластунів – першунів і першунок, яких заохочують смаколиками або цікавими заняттями. Мені до вподоби гра «Бомба» - коли це слово кричить виховник, і тоді всі повинні обійнятися, але кожного разу з іншими дітьми, – додає її подружка Оля.

– Я за 10 таборових днів навчилася захищати табір від вогню, намет – від негоди, будувати таборові споруди (стіл, лятрину (туалет), щоглу, капличку), готувати їсти на велику кількість людей, - розповідає юначка Богдана.

Як діляться виховники, цього літа всі пластуни двох гуртків побували у таборах (станичний табір «Воронки-2017», юнацький табір станиці Вараш «Цвіт папороті», крайовий новацький табір «За 10 днів навколо світу», юнацький окружний табір “ПоліськаСіч” ). Двоє дівчат-юначок працювали на новацькому таборі  підсестричками (допомагали виховникам), де здобули досвід роботи з дітьми.

Загалом перебування у таборі не є безкоштовним – батьки сплачують певну частину вартості таборового відпочинку і мають здійснювати щоквартальні внески за участь їхньої дитини в організації. Проте поки пластуни Володимирця працюють без внесків, небайдужі батьки допомагали з підвозом, з коштами допомогли місцеві підприємці та благодійники. Спортивне спорядження постійно надає Володимирецький колегіум, директор якого з самого початку підтримує пластову ідею, а також - Михайло Пікторов (ДКТВ «Пагін»).  До прикладу, перебування в обласному пластовому таборі для дитини-пластуна цьогоріч коштувало загалом 400 грн, проте у цю ціну входило усе 10-денне перебування, футболки, співаники, 5-и разове харчування, екскурсія до Острога, двогодинний сплав на катамаранах, тож сума видається не надто великою.

 


Натомість діти отримують не лише активний відпочинок та досвід спілкування, але й навички практичних вмінь, самодисципліни та поведінки у колективі. А ще – цікавенну систему змагань на вміння чи добрі справи, історія яких з кожною новою нашивається на однострій. Такі змагання звуться точкуванням. Тут точки – це бали, які пластуни можуть отримати за різні речі – чистоту мови, дружелюбність, добрі діла, за позитив і дотримання новацького закону тощо. Це мотивує дітей до розвитку і змін. Власне, це точно краще, ніж віртуальна реальність. 

Вікторія ЧЕРПАК.

Фото автора.

 

Коментарі   

 
+6 # Гість 26.07.2017, 13:07
Від імені всіх батьків маленьких пластунів дякуємо виховникам Оксані та Сашку за таку важливу справу - вихованні наших дітей. Пройшов лише рік з часу коли наші діти прийшли у Пласт, а як змінились вони з цього часу.
Сил Вам і наснаги у Ваших починаннях.
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 75 гостей на сайті