Авторизація

HomeНовиниОфіційноЧорнобильську зону з Володимиреччини не знімуть

Чорнобильську зону з Володимиреччини не знімуть

( 1 Vote )

Останнім часом у пресі на та інтернет-сайтах зявилися повідомлення про те, що на Рівненщині збираються урізати «чорнобильську зону». Зокрема, сайт ОГО (ogo.ua) пише: «Національна комісія з питань радіаційного захисту населення після комплексного вивчення дійшла висновку, що на Рівненщині зменшилась кількість населених пунктів, де перевищено рівень радіаційного забруднення». І далі йдеться із посиланням на керуючого справами виконавчого апарату обласної ради Миколу Яцюка: «Комісія підготувала 2 томи висновків про радіологічний стан населення пунктів Рівненської області.

У них зазначено, що комісія пропонує залишити 138 населених пунктів, що постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, тим самим 155 населених пунктів буде позбавлено такого статусу».

Прокоментувати ситуацію ми попросили депутата Рівненської обласної ради, першого заступника голови Володимирецької РДА Петра Вакуліча. Він підтвердив факт моніторингу радіоактивної ситуації на теренах області національною комісією з питань радіоактивного захисту населення і надав детальну інформацію про звіт, узагальнені висновки якого пропонуємо увазі наших читачів.

Експертна група з підготовки експертних висновків щодо встановлення та перегляду меж зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка кілька років працювала на території Рівненщини, завершила свою роботу. При підготовці експертних висновків використовувалися дані багаторічних спостережень за дозами опромінення мешканців населених пунктів і результатів радіологічного моніторингу харчових продуктів місцевого виробництва за 2000-2008 і 2011-2012 роки.

До переліку районів області, на теренах яких здійснювався радіологічний моніторинг та були надані експертні висновки, ввійшли:  Березнівський район (56 населених пунктів), Володимирецький  (68 населених пунктів), Дубровицький (59 населених пунктів), Зарічненський (52 населених пункти), Рокитнівський (39 населених пунктів), Сарненський (65 населених пунктів).

Основним критерієм належності населеного пункту до зони радіоактивного забруднення вважалося максимальне значення паспортної дози у дозовому діапазоні відповідної зони, визначеному Законами України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Одним із критеріїв зонування, яким керувалася експертна група, є дані про щільність забруднення ґрунту ізотопами цезію.

У результаті аналізу даних дозиметричних паспортизацій та враховуючи тенденцію змін радіологічної ситуації в населених пунктах області за період з 2000 по 2012 роки, експертна група зробила висновки щодо відповідності радіологічного стану населених пунктів Рівненської області критеріям зон радіоактивного забруднення.

До зони безумовного (обов'язкового) відселення (друга зона) не віднесено жодного населеного пункту у районі.

До зони гарантованого добровільного відселення (третя зона) у Володимирецькому районі відноситься село Луко, у Дубровицькому районі – 6 сіл, у Зарічненському районі – 9 сіл, у Рокитнівському та Сарненському районах – 16 та 14 сіл відповідно.

До зони посиленого радіоекологічного контролю (четверта зона) віднесено 62 населені пункти Володимирецького району: Антонiвка, Бабка, Балаховичi, Березина, Берестiвка, Бишляк, Бiле, Бiльська Воля, Великий Жолудськ, Великi Телковичi, Великi Цепцевичi, Веретено, смт Володимирець, Воронки, Городець, Городок, Дiброва, Довговоля, Дубiвка, Жовкинi, Журавлине, Заболоття, Зелене, Зелениця, Iванчi, Каноничi, Кошмаки, Красносiлля, Кримне, Кругле, Липне, Лозки, Любахи, Малий Жолудськ, Малi Телковичi, Маюничi, Мостище, Мульчицi, Нетреба, Новаки, Новосiлки, Озеро, Озерцi, Острiвцi, Полицi, Половлi, Радижеве, смт Рафалiвка, Ромейки, Рудка, Собiщицi, Сопачiв, Сошники, Стара Рафалiвка, Степангород, Суховоля, Урiччя, Хиночi, Чаква, Чудля, Чучеве, Щокiв. Також, до четвертої зони віднесено місто Кузнецовськ,  16 населених пунктів Березнівського району, 11 – Дубровицького, 25 – Зарічненського, 11 – Рокитнівського та 12 – Сарненського районів.

Не відповідають критеріям зонування (тобто не можуть бути віднесені до зон радіоактивного забруднення, встановлених чинним законодавством) 4 населені пункти: Велихiв, Кiдри, Острiв, Сваринi; тоді як в Березнівському районі кількість таких населених пунктів становить 40, у Дубровицькому – 42,  Зарічненському – 18, Рокитнівському – 12, Сарненському – 39.

Відомості про радіологічний стан кожного населеного пункту подані всім сільським та селищним радам.

У вересні 2013 року проведена чергова дозиметрична паспортизація населених пунктів району.

– У нашому районі практично у всіх населених пунктах зафіксовано зменшення вмісту радіонуклідів у контрольованій сільгосппродукції, – резюмує Петро Вакуліч. –  Динаміка середньої питомої активності ізотопу цезію в молоці та картоплі відображає низхідні тенденції. Так, в  2011 році порівняно з 2008 роком середнє значення даних показників по району зменшилося  на 50 % в молоці та на 35 % в картоплі.  В п’ятьох  селах зафіксовано зростаючу тенденцію: Велихів – 19 %, Городець – 23 %, Журавлине – 11 %,  Уріччя – 9 %, Чаква – 7 %. За оцінками експертів, серед населених пунктів, у яких спостерігається зменшення радіоактивного забруднення молока є Стара Рафалівка (-85%). Якщо порівнювати дані 2011 та 2000 років, то за цей період у 100 % населених пунктів Володимиреччини відбулося зменшення середньої активності ізотопу цезію у молоці  в середньому на 80%.

Щодо картоплі, то моніторинг даного харчового продукту також продемонстрував позитивну динаміку. В середньому по нашому району у 2011 році середня питома активність цезію в картоплі становила 2,09 Бк/кг, що на 35% менше, ніж в 2008 році. У 8% населених пунктів спостерігалося зростання показника радіологічного забруднення картоплі, а саме: Антонівка – 20%,  Кримне – 90 %, Малі Телковичі – 57 %, Уріччя – 30 %.

Показник внутрішнього опромінення населення в 2011 році в середньому по нашому району становить 0,29 мЗв/рік, що на 37% менше, ніж у 2008 році. Низхідна динаміка цього показника спостерігається майже в усіх населених пунктах, окрім сіл Велихів, Городець, Журавлине, Озерці, Уріччя, Чаква, де річна доза внутрішнього опромінення зросла в середньому на 12,7 %.

Хоча, на перший погляд, загальна ситуація покращується, проте ще рано говорити про певну стабільність цього процесу. Тому, на думку депутатів облради, передчасно розглядати питання зняття статусу постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Висновки комісії щодо зменшення рівня радіоактивного забруднення і небезпеки для громадян, спираючись на дані за 10 років, на нашу думку, некоректні, оскільки період піврозпаду ізотопу цезію-137 становить 30 років, стронцію-90 – 120 років.
 
Додаток: статистика по кожному населеному пункту Володимиреччини в PDF форматі


 

Підготував Сергій СКІБЧИК.


 

Коментарі   

 
+1 # Сергій СКІБЧИК 29.10.2013, 13:46
Не вірте усім страшилкам про відміну зони. Тим паче, що приймати такі рішення -- прерогатива органів місцевого самоврядування. Хто ризикне?
Відповісти
 
 
+1 # Гість 29.10.2013, 18:07
Так уже відміняють потроху.Самі ж пишете.З Веліхова почали.А з Степангорода слабо?
Відповісти
 
 
0 # Сергій СКІБЧИК 30.10.2013, 09:27
Це всього лише результати моніторингу радіаційної обстановки. Висновки експертів носять РЕКОМЕНДАЦІЙНИЙ ХАРАКТЕР. Без громадських обговорень таке рішення прийняте не буде.
Відповісти
 
 
-2 # Тигр 30.10.2013, 18:47
Дуже добре, що народ заспокоюете, але "диму без вогню не бувае". Дуже добре памятаемо "громадські слухання" про закриття (реорганізацію) Рафалівськоі лікарні та школи інтернат, та й зо два десятки шкіл району! І, нажаль, районна газета теж "висвітлювала" даний матеріал, як змогла, але маемо те що маемо... до речі : дана стаття - і е перша "ластівка" громадських обговорень.
Відповісти
 
 
+1 # Гість 31.10.2013, 09:20
Рекомендаційний характер.А гроші на дітей там де рекомендують поміняти зону на нижчу вже не платять в натурі.
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 122 гостей на сайті