Авторизація

HomeНаше життяЗустрічі для васВолодимир ХОРУЖИЙ: "Кожне рішення має бути виваженим, обґрунтованим з позиції добра і блага для дитини…"

Володимир ХОРУЖИЙ: "Кожне рішення має бути виваженим, обґрунтованим з позиції добра і блага для дитини…"

( 7 Votes )

Ніхто не стане заперечувати, що в розвитку освіти, зокрема й у масштабах нашого району, є моменти, однаково важливі для вчителів, учнів та їхніх батьків. Важливі вони і для органів влади, і влада має бути зацікавленою, щоб громадськість була обізнана з реальним станом справ у місцевих школах і в системі освіти загалом.

Менше стає домислів і вигадок. Саме тому з низкою освітніх питань ми звернулися до керівника району, голови Володимирецької райдержадміністрації В.І. ХОРУЖОГО.

– Володимире Івановичу, цьогорічний Першовересень багато кого здивував «батьківським» проханням до представників влади не приходити на свято Першого дзвоника і своєю присутністю, своїми промовами не псувати настрій дітям. Як особисто вам видалася така «ініціатива»?

– Так, я був здивований цією акцією, що прокотилася в соціальних мережах. Однозначної думки, варто чи ні, я там не знайшов. Традиційне святкування Дня знань, яке, до речі, відзначається на державному рівні, завжди вирізняється яскравістю вражень і нових переживань, нових надій і несподіваних зустрічей. Перший дзвінок і початок нового навчального року – це свято викладачів та вчителів, студентів та учнів, батьків, друзів, яке – певною мірою, якимось неймовірним дивом – об’єднує всі покоління.

1-го вересня звучать привітання на адресу учнів та педагогів. Це день квітів та листівок. Свято, яке не обходять увагою і керівники міст та районів. Це свого роду підсумок величезної підготовчої роботи, яка передувала початку нового навчального року, нового освітнього процесу. Не думаю, що було б правильно – не прийти і не привітати, адже освітяни цього заслуговують.   

– Незадовго до 1 вересня в редакцію надійшла неофіційна інформація про чергову реорганізацію в системі районної освіти. Чи правда, що управління освіти, молоді та спорту у нинішньому форматі себе не виправдало і тому знову розділиться на два відділи: один – освіти, а другий – молоді та спорту? Чим це викликано і хто ініціатор поділу? Хто очолюватиме новостворені відділи?

– Володимирецька райдержадміністрація разом із структурними підрозділами нараховує десятки працівників, які об’єднуються в управління, відділи, сектори. І для ефективного управління керівник, за відповідним погодженням, затверджує структуру, яка має відповідати законам України «Про державну службу» та «Про місцеві державні адміністрації», іншим нормативно-правовим актам. У структурі обласної державної адміністрації створені окремі управління – освіти та науки й у справах молоді та спорту. Ідеально, коли відповідному підрозділу області створений відповідний, хоч і невеликий, підрозділ у районі. Тоді немає подвійного підпорядкування. Хто очолюватиме новостворені відділи, стане відомо після закінчення реорганізації, тому, будь ласка, не користуйтеся неофіційною інформацією, тим більше – чутками.

   Як оцінюють у райдержадміністрації роботу управління освіти, молоді і спорту з огляду на результати цьогорічного ЗНО? Яких заходів планується вжити, щоб підняти загальну якість освіти в районі?           

– Результати участі випускників загальноосвітніх навчальних закладів району  у зовнішньому незалежному оцінюванні досить негативні. Якщо оцінювати результати трьох основних предметів, серед яких українська мова та література є обов’язковим, а математика та історія – на вибір, то район розташований у трійці знизу.         

У зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови і літератури найгірший результат показали випускники Біленського, Степангородського, Хиноцького навчально-виховних комплексів та Собіщицької ЗОШ І-ІІІ ступенів, більше 50 відсотків яких не подолали поріг «склав/не склав». Цей же показник  у Ромейківському та Сопачівському НВК, а також у Великотелковицькій ЗОШ І-ІІІ ступенів, і становить 41-43 відсотки.

Результати державної підсумкової атестації з української мови, яка проходила у формі зовнішнього незалежного оцінювання, свідчать, що 23,79 відсотка випускників 11-х класів ЗНЗ району показали початковий рівень знань, 42,58 – середній, 24,7 – достатній, 8,94 – високий.

З історії України не подолали поріг «склав/не склав» 26,63 відсотка учасників тестування. Не склали тести 77 відсотків випускників Довговільського НВК, 60 – Собіщицької ЗОШ, 56 – Хиноцького НВК, 53 – Ромейківського НВК, 50 – Старорафалівської ЗОШ, 47-40 – Великотелковицької ЗОШ, Городецького НВК і Полицької ЗОШ.

Результати ЗНО-2017 доступні на сайтах ЛРЦОЯО. А заходи, покликані підняти результативність ЗНО, розробляються управлінням освіти. Для цього будуть детально проаналізовані результати ЗНО, вказані причини найгіршого результату і запропоновані варіанти їх ліквідації. А це –виїзди в заклади, надання методичної допомоги, заслуховування на колегії управління і т.д.

Напевно, треба врахувати й те, що ЗНО з української мови та літератури здають усі випускники. Тому я вважаю, що варто провести реструктуризацію середньої школи. Тобто після 9 класу пройти зовнішнє оцінювання, одержати свідоцтво про завершення базової освіти, подякувати школі і продовжити навчання, залежно від результатів ЗНО, у професійному чи академічному ліцеї або в коледжі.

– Як проходить у районі автономізація шкіл? Що ставиться за мету і чого досягнуто?

– Коли ми говоримо про автономію закладів взагалі, то мова повинна йти не лише про фінанси, а й про педагогічний аспект. Трендом у сучасному світі є орієнтація навчальних закладів на результат – знання, вміння і компетентність випускника. Тому важлива частина автономії школи – вибір педагогічних методів, методик викладання, нових технології, іпідручників, за якими діти будуть навчатись.

  Що стосується організації самостійного ведення бухгалтерського обліку, то найчастіше виникають побоювання через брак спеціальних знань і умінь, а також обмеженість фінансування. Однак загальноосвітніх навчальних закладів, які обрали для себе шлях автономії, в районі стає дедалі більше. Відповідно до рішення райради перші самостійні кроки у цьому напрямі зробили 13 загальноосвітніх навчальних закладів району.

  Автономізація навчальних закладів — це потужна реформа. Ми чудово розуміємо, що перший рік став складним насамперед для керівників загальноосвітніх навчальних закладів, адже їм довелося працювати інакше. Але вони мають і позитив. По-перше, школи стають більш незалежні та зацікавлені в економії власних коштів. По-друге, облік батьківських послуг чи коштів стає набагато зручнішим і частково зніме багато проблем. По-третє, кожна школа  формуватиме свій власний кошторис. Він має бути правильно продуманий і складений відповідно до потреб закладу.

– Якою вбачається нинішня ситуація з харчуванням учнів, зокрема у луківській і нетребівській «початкових», реальне харчування в яких було замінено грошовою компенсацією?     

– Завдяки активній позиції громадськості сіл Луко і Нетреба управлінням освіти, молоді та спорту спільно з працівниками Держпродспоживслужби облаштовано обідні зали, і з 1 вересня харчування для учнів початкових класів тут відновлено.

– Чи є в районі певний план оптимізації шкільної мережі і чи доцільно з психологічного погляду учнів початкових класів позбавляти школи у рідному селі?

– Хотілося б відразу уточнити, що навчальні заклади в районні ніхто закривати не збирається, і тому варто розмежувати дві речі: школа початкових класів і блоки початкових класів. Управлінням освіти розроблена «Програма розвитку системи освіти на 2013-2017 роки», одним із розділів якої є мережа навчальних закладів. Про закриття шкіл у ній не йдеться; закривати школи треба там, де це виправдано. Чи потрібно  «штучно» утримувати блок початкових класів? Чи  надаються там якісні освітні послуги; чи є відповідна матеріально-технічна база, зокрема комп’ютерне та мультимедійне обладнання, швидкісний доступ до Інтернету, достатній штат кваліфікованих педагогічних працівників, забезпечено умови для підвищення професійної компетентності педагогічних працівників та для організації інклюзивного навчання; чи укомплектовано бібліотеку підручниками, науково-методичною, художньою та довідковою літературою? 

На жаль, побутує неправильне розуміння сутності конституційної гарантії держави «доступність якісної освіти». Доступність ми не можемо вимірювати тільки в кілометрах, бо  вона, в першу чергу, полягає у забезпеченні права кожного учня отримувати якісну освіту від кваліфікованого вчителя у відповідно створених умовах навчально-виховного середовища. (Звичайно, кожне рішення має бути виваженим, обґрунтованим з позиції добра і блага для самої дитини). Учень потребує колективу, однокласників, а ми його утримуємо на індивідуальній формі навчання за демографічною ситуацією, аргументуючи, що це краще, ніж підвозити  на декілька кілометрів до найближчої школи з повноцінним класом і створеними умовами. І коли дитина після чотирьох років навчання у класі з двома учнями переходить у п’ятий клас, де навчається більше двадцяти учнів, чи не отримує вона психологічну травму?

– Чи можете назвати місцеві навчальні заклади, які вже нині не тільки накопичують, а й поширюють передовий педагогічний досвід? Яким при цьому має бути райметодкабінет – складовою частиною райвідділу освіти чи відокремленою освітньою службою?

– Кращий педагогічний досвід та інноваційні педтехнології активно впроваджують колективи Володимирецького районного колегіуму, Володимирецької ЗОШ №1, Довговільського НВК та Каноницької ЗОШ. Результативність такої роботи помітна в області, тому досвід закладів, установ освіти й окремих педагогів вивчався та вивчається Рівненським ОІППО. Зокрема це стосується Володимирецького районного колегіуму і його керівника А.Ф.Остапенка, учителя фізкультури Великоцепцевицької ЗОШ П.А. Ярути, Володимирецького районного методичного кабінету.

 Щодо райметодкабінету, то сьогодні він діє у складі управління освіти, молоді та спорту. Є певні функціональні моменти, які ускладнюють процес надання методичної допомоги, але про подальшу роботу методкабінету і взагалі про освітню реформу можна буде говорити у форматі щойно прийнятого Верховною Радою України нового закону «Про освіту».

– Схоже, ніхто в області не збирався всерйоз у стислі строки побудувати Озерецьку і Степангородську школи. Чи немає загрози перетворення обох цих новобудов у довгобуди?          

– Усе залежить від фінансування названих об’єктів. Можливості районного бюджету обмежені, тому фінансування будівництва здійснюється за рахунок державного бюджету. Зокрема в 2017 році з різних джерел фінансування на будівництво Степангородської та Озерецької шкіл було передбачено 22,2 млн. грн. та 16,3 млн. грн. відповідно. Тому будівництво, яке розпочалося минулого року, за умови фінансування на рівні цьогорічного, перетворитись у довгобуди не повинно.

      Дякую вам за інтерв’ю!

Записав Олексій ГОРОДНИЙ.

 

Коментарі   

 
+7 # Гість 14.09.2017, 20:23
Результативніст ь роботи та інновації Довговільського НВК помітно по результатах ЗНО з історії України(де не склали 77% учасників) тут дійсно є що вивчати РОІППО і новореформовано му методкабінету поширити їх досвід на весь район. Щось із вашими реформуваннями відділу освіти не покращились справи з результативніст ю ЗНО (можете переконатись по результатах за 2014 рік та 2017).
Відповісти
 
 
+7 # Гість 15.09.2017, 07:46
Я и моя молодая команда что-то заделали, что-то не заделали... Льоня Черновецкий
Відповісти
 
 
+17 # Гість 15.09.2017, 08:30
В продовження теми: а незаконна торгівля та сумнівна лотерея поблизу школи сприяють освіті та вихованню?!..
Відповісти
 
 
0 # Гість 15.09.2017, 09:05
Результативніст ь роботи ЗНЗ, а також їх рейтинг опубліковано інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.ua» http://ru.osvita.ua/school/rating/57254/.
Проаналізувавши цей рейтинг можна говорити, що Сакова Н. В. надала голові РДА недостовірну інформацію, так як Довговоля в рейтингу шкіл області посідає 240 місце з 335, Каноничі - 55, ЗОШ № 1 - 52, і чомусь жодного хорошого слова немає про Рафалівські школи І-ІІІ та ІІ-ІІІ ступенів які посіли 34 та 38 місце відповідно (а це 2 та 3 місце серед шкіл району!).
Похвалила Наталія Валерієвна всі "свої" школи (в якихось колись працювала ЗОШ №1 та Каноничі).
А Остапенко Анатолій Федорович, молодець, заклад в рейтингу найвище серед шкіл району - 19 місце, дійсно патріот своєї справи, я думаю, він і так знає собі ціну.
Відповісти
 
 
+9 # Гість 15.09.2017, 11:00
Ви забули згадати, що перше місце в рейтингу зайняла Дубровицька ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Дубровицької райради Рівненської обл. де було 10 випускників.
Відповісти
 
 
+24 # Гість 15.09.2017, 11:02
Остапенко хай бореться за рейтинг серед гімназій та колегіумів, а не серед простих сільських шкіл.
Відповісти
 
 
-5 # Гість 15.09.2017, 18:33
Читачі бдять! Халтура не проходить!
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 66 гостей на сайті