Авторизація

HomeНовиниВ РайоніЧума свиней: ми безсильні, допоки фактор зараження не перерваний

Чума свиней: ми безсильні, допоки фактор зараження не перерваний

( 1 Vote )

 

Тим часом власники тварин очікують компенсацій

«Що день прийдешній мені готує так колись  класик вустами свого персонажу переймався завтрашнім днем.

Часи йдуть, а перед людиною стоять ті ж питання перед завтрашнім днем. І хто б міг подумати, купуючи поросят навесні та рясно засаджуючи гектари землі картоплею, що вже наприкінці літа не знадобляться ні свиня, ні картопля. Більш того, вони стануть як сани літом – непотрібна витрата коштів, сил і сподівань.

Базар шумить, а ковбасники нудяться. Торги не йдуть, виторгу нема.

– Зменшились продажі, раніше черги у мене стояли, а тепер зовсім нема покупців, – жаліється продавчиня ковбасних виробів на п’ятничному базарі. – І хоча продаж мясної продукції промислового виробництва не заборонено, та й людям чума не страшна, тим не менш, виторги пішли на спад.

І справа навіть не в тому, що напередодні навчального року людям не до ковбаси. Справа в тому, що налякані збитком люди почали масово вирізати своїх свиней, а тому їм не до магазинної ковбаси, їм свою дівати нікуди.

– На базарі ні шквариночки не продається, – завіряє хімік-токсиколог районної лабораторії ветмедицини Галина Приходько. – Щойно пройшлася і молочним відділом, і по базару взагалі, і на тій ділянці, де поросят продають – нема ні м’яса, ні живності, ні сала. Пусто.

Йду в кінець базару: там, де продають живність, взагалі нікого нема.

Так само, як і обіцяного оголошення про карантин. Папірець з оголошенням про заборону продажу і реалізації свиней та свинної продукції самотньо валяється в кущах.

Ситуація із африканською чумою вибила багатьох селян із колії. Адже як тільки поширилась інформація про те нашестя, між людьми пішли обурення та плітки. Обурення – бо реакція влади і спеціалістів на надзвичайну ситуацію, за твердженнями потерпілих, була відверто запізнілою, і про вчорашню надію на прибуток треба сьогодні забути.  Де-інде чуєш, що чуму (а вкупі з нею і ящур та язву) викопали старателі. Або що взагалі ніякої чуми нема, це ілюзія для бідних селян, бо сильні світу цього хочуть ввозити в Україну свинину з Голландії. Куди не поткнись – всюди селянина придушують. Ілюзія чи не ілюзія, але свині хворіють і мруть. Як мухи.

Служба ДСНС спільно з поліцією, головою сільської ради та громадою села провела заходи щодо ліквідації та недопущення розповсюдження захворювання африканської чуми свиней в епіцентрі хвороби, в с. Озеро, з кожним власником служби провели бесіду і роз’яснювальну роботу. Обійшли кожен двір. За 6 днів роботи вилучили 61 голову свиней загальною вагою 3828 кг. Вилучених свиней спалили  за 4 км від села, для чого викопали рів глибиною 3 метри. Також провели дезінфекцію у 416 дворах. Тепер Озеро «чисте» – там нема жодної свині. Принаймні, живої.

Тим не менш, як не старається ветмедицина району, вона безсильна перед людським фактором.

– Що б і як не казали людям, як би ми настійливо не попереджували і не просили, до людського здорового глузду не достукатись. При перших ознаках хвороби (всі налякані АЧС, але не вона одна може підкосити свиню) господарі ріжуть ту свиню та морозять, або реалізують, – нарікає в.о. начальника Держспоживслужби України у Володимирецькому районі Олександр Петрук. – З реалізацією зараз проблеми. Так, вона заборонена у нас; і в Кузнецовську теж не продають свинини з району та з Волині, де також лютує АЧС. Але ж не заборонена у Рівному чи в будь-якому іншому населеному пункті, де карантин не введений? Тому від нас можуть везти туди. Морозильних камер не дошукатись зараз у магазинах – вони масово розкуплені людьми, аби зберігати свинину. А потім ту свинину розморожують, вживають, а помиї зливають свиням. І починається новий круг зараження, бо в замороженій свинині вірус зберігається більше 10 років.

Це бомба повільної дії. Ми безсильні, допоки фактор зараження не перерваний, доки хоча б більшість господарів не будуть дотримуватись вимог карантину.

Учора була нарада в області з питання АЧС, було вирішено не допускати реалізацію свинини на ринках області, якщо ця свинина приїхала з карантинних населених пунктів. Але цього не досить, поки замість правил безпеки і здорового глузду в головах власників тварин і похідної продукції буде жага наживи. Поки спільними зусиллями не будемо боротись з тією чумою, вона буде поширюватись всім на зло.

– Люди спочатку не хотіли йти на контакт, пускати до себе у двір. Але згодом почали розуміти, що ми лише допомогти хочемо. Та й влада обіцяє компенсацію за отримані збитки, – продовжує Олександр Миколайович.

Дійсно, компенсація обіцяна, але ще не виплачена. Більше того, досі невідомо, з коштів районного чи обласного бюджету виплачуватимуться кошти. Заступник голови РДА Анатолій Рижий зазначив, що це питання винесено на сесію облради, яка відбудеться 8 вересня. При цьому орієнтовна ціна вже визначена: приблизно 23 гривні за кілограм свинини – такі кошти отримає кожен, чия свиня була спалена під час перевірки господарств в Озері.

А поки подібні питання вирішуються, в районі продовжують різати свиней. Інколи трапляються свідомі господарі та при перших ознаках нездужання тварини телефонують до ветклініки. Лише за ранок, коли спілкувались з Олександром Петруком, ветслужба отримала 4 виклики. Всі нарікають на АЧС навіть тоді, коли свиня захворіла звичайною сезонною хворобою, проти якої є вакцина.

І поки свідомі злякано телефонують до ветслужби, несвідомі ріжуть підозріло хвору свиню та везуть куди-небудь за межі карантину, аби скоріше продати.

І хто знає, де через місяць, боронь Боже, почнеться новий спалах чуми…

Олена СТЕЛЬМАЩУК

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 93 гостей на сайті