Авторизація

HomeНовиниОфіційноРеформа – вимога часу

Реформа – вимога часу

( 0 Votes )

30 квітня в облдержадміністрації відбулося спільне розширене засідання обласної ради з питань взаємодії місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. У ньому взяли участь голови районних рад, райдержадміністрацій, сільські та селищні голови, керівники обласних управлінь та територіальних підрозділів.

Також до Рівного прибула і виступила на засіданні радник Президента України, керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України (АПУ) Марина СТАВНІЙЧУК.

 Відкриваючи зібрання, голова облдержадміністрації Василь Берташ наголосив, що Президент України Віктор Янукович ініціював обговорення проекту концепції про реформування органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади. «Ми зібралися, щоб порадитися з людьми, які безпосередньо працюють в органах місцевого самоврядування, в сільських радах, щоб зрозуміти, як нам рухатися далі”, – зазначив він.

 Радник Президента України, керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації АПУ Марина Ставнійчук підкреслила, що, вже маючи досвід, враховуючи помилки у впровадженні попередніх реформ, цього разу до змін треба підходити дуже виважено. Безумовно, що така важлива реформа, яка має системний характер, не може відбутися без того, аби не проаналізувати її з представниками місцевого самоврядування, починаючи з сільських голів і закінчуючи головами районних  рад, а також з виконавчою владою на місцях.

Дуже важливо почути думку членів територіальних громад сіл і селищ, як вони бачать свою участь у цій реформі, її зміст і протяжність у часі, пріоритети на тих чи інших етапах. На сьогоднішні напрацьовано проект концепції реформи місцевого самоврядування. У березні під головуванням Президента проект обговорювали на засіданні Ради регіонів. Говорили про пріоритети, які визначають основну мету реформи.

 Доповідачка зазначила, що йдеться про два етапи її здійснення. Перший – підготовчий, пов’язаний із початком реформи (2013-2014 роки). У цей час мають бути здійснені всі підготовчі дії, які б готували як людей, так і органи місцевого самоврядування та виконавчої влади до дійсно серйозних кроків, пов’язаних уже з центральною організацією і перерозподілом повноважень, які відбуватимуться на наступному етапі реформ (2015-2020 роки). Основна суть реформи не у перерозподілі повноважень, а в тому, щоб людям надавалися якісні послуги органами місцевого самоврядування. Завдання – зробити так, щоб середовище, життя людей у маленькому містечку, в селі хоча б наближалися до того рівня життя, який маємо у місті обласного значення, обласному центрі, в Києві та інших великих містах.

– Це величезна і складна задача, тому ми до цього питання підходимо дуже виважено, – зазначила Марина Ставнійчук, пропонуючи «м’який» варіант змін, бо ж це вже не перша спроба започаткувати в Україні реформу системи місцевого самоврядування. Сьогоднішнє зібрання, зазначалося, це лише початок обговорення проекту концепції, тому всім учасникам зібрання радили ретельно „проговорити» цю реформу на рівні районів та на рівні усіх рад і зібрати та вивчити пропозиції.

 Важливо, що Україна приєдналася до Європейській хартії місцевого самоврядування, отож має виконувати взяті на себе зобов’язання, щоб уникнути перепон у реалізації курсу на інтеграцію в європейське співтовариство. Вдосконалення місцевого самоврядування якраз і спрямоване на формування відповідного законодавчого поля.

На другому етапі реформи здійснюватиметься розмежування повноважень між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, удосконалюватиметься взаємодія між ними. Також ідеться про передачу повноважень на місця і посилення організаційної та фінансової самостійності територіальних громад.

Принагідно голова облдержадміністрації Василь Берташ зазначив, що пропозиції від Рівненщини сформовані під час щорічних форумів представників територіальних громад і внесені до концепції реформи. Він також розповів про основні напрямки програми розвитку місцевого самоврядування у Рівненській області. Відзначалося, що область активно залучає на розвиток територій інвестиції. Найбільш активні громади, працюючи на перспективу, пропонують різного роду проекти та виграють конкурси, а отримані гранти спрямовують на вирішення проблем територіальних громад. Зокрема, в такий спосіб Рівненщина додатково отримала більше 11,5 мільйона гривень.

 Завдання органів місцевого самоврядування Рівненщини на етапі підготовки до реалізації концепції реформування місцевої влади чітко окреслив у своєму виступі голова обласної ради Юрій Кічатий. Він зазначив, що нарешті зявилася  реформа, завдяки якій отримаємо ефективнішу модель управління. Реформа  призведе до посилення ролі місцевих громад, а це  означає, що вищі ланки керування мають бути додатковими, або другорядними, при вирішенні завдань, які виникають на нижніх ланках. Іншими словами, розбудова системи врядування має відбуватися не зверху вниз, а знизу вгору.

 У своєму виступі на засіданні голова Володимирецької РДА Володимир Ткачук наголосив, що всі реформи, які нині впроваджуються в нашій державі, не можуть бути завершеними без реформування місцевого самоврядування, яке назріло і стало вимогою часу. З конкретними пропозиціями та аналізом найголовніших проблем самоврядування виступили  також заступник голови обласного  відділення Асоціації сільських та селищних рад, квасилівський селищний голова Дмитро Крет. «Будь-яка реформа – доволі болісний процес, і його категорично не можна розтягувати в часі. Тому вважаю, що протягом 2013-2014 років необхідно напрацювати відповідну законодавчу базу, а в 2015 році проводити вибори до місцевих рад з урахуванням нового адміністративно-територіального устрою», – зазначив голова Березнівської районної ради Віталій Лашта.

 По завершенню наради Марина Ставнійчук відповіла на запитання учасників зібрання. Голова обласної ради Юрій Кічатий зачитав рішення облради з питань взаємодії місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

 


 

Антоніна СВІТЛИЧНА.

Фото автора.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 73 гостей на сайті