Авторизація

HomeНовиниОфіційноПоліцейські реалії нашого сьогодення

Поліцейські реалії нашого сьогодення

( 0 Votes )

28 лютого працівники патрульно-постової служби, яка існувала в природі речей ще до реформування поліції, святкували своє професійне свято. Роки пройшли, на заміну ППС-никам прийшло багато інших термінів – від патрульної служби до груп швидкого реагування. Натомість, державтоінспекція взагалі перестала існувати.

Сьогодні водіям по селах легше. Поліція на місцях виконує обов’язки всіх і кожного: от вам штраф і за порушення ПДР, от вам штраф і за крадіжку півня. Та оскільки нас багато, а поліція одна, виходить, що вулиці патрулюються рідко.

Утім, опустимо зараз ці деталі.

Що воно таке взагалі – бути патрульним поліції? Щоб знайти відповідь на це питання, довелося виходити аж на Сарни, бо тамтешні патрульні трохи і нами завідують: відповідають за порядок по трасі міжнародного значення, що проходить через наш район – «варшавку». Отож вашій увазі, ситуація на дорогах з іншого кута погляду, зі сторони правоохоронців.

Зі мною люб’язно погодився поспілкуватись інспектор роти № 5 батальйону управління патрульної поліції в Рівненській області ДПП молодший лейтенант Віктор Зозуля

У нас люди конкретно до посту не прикріплені. В Сарнах чотири екіпажі. Один-два екіпажі патрулюють містом. На посту в центрі четверо людей, один екіпаж патрулює трасу в напрямку Житомирської області, один екіпаж – в напрямку Волині. Патрульна поліція як така по області є лише в Сарнах і в Рівному. По населених пунктах мають працювати групи швидкого реагування. Вони частково виконують функції колишньої ДАІ, тобто якщо стається якась ДТП, саме працівники ГШР виїжджають на місце пригоди. Наші працівники патрульної поліції відповідають за виявлення різних правопорушень, реагування на виклики, якщо виявляємо правопорушення з ознаками криміналу, викликаємо слідчо-оперативну групу. Окрім цього, звичайно, патрулюємо закріплені за нами ділянки доріг міжнародного значення.

Яким чином ви потрапили до поліції?

Сам я проживаю у Рівному. В якийсь час побачив оголошення про набір працівників поліції, і вирішив подати анкету для участі у відборі. Сам відбір складається з шести етапів – від знання законодавства до фізичної підготовки і психологічної стійкості. В разі вдалого проходження всіх етапів майбутніх поліціянтів приймають на роботу і проводять для них спеціальні навчання упродовж 4-х місяців.

Такої підготовчої бази достатньо для того, щоб якісно виконувати свої обов’язки?

Нас же не просто навчили і кинули на роботу. Нас навчають постійно. Кожен тиждень перед тим, як заступити у зміну, працівникам проводять роз’яснення у законодавстві, яке часто змінюється, лекції, практичні заняття. Ми постійно працюємо над вдосконаленням своїх навичок і знань.

Пам’ятаєте свій перший день на роботі і першу автівку, яку ви зупинили? Які емоції ви тоді відчували?

Починав працювати у Рівному. Як зараз пам’ятаю, зупинив автомобіль за перевищення швидкості. А там сидить жіночка перелякана. Питаю, чому така налякана. А вона відповідає: «Мене вперше зупинили поліцейські, боюсь». А я й мовчу, що сам перший день на роботі і вона – стартова моя порушниця. Перший день роботи у Сарнах мені запам’ятався також надовго. Тільки заступив у зміну, так довелось брати участь у «перегонах». Наш екіпаж переслідував п’яного водія, який вперто не хотів здаватись поліції. І автівкою наздоганяли, і ногами, бо він потім намагався втекти, покинувши машину на узбіччі дороги. Догнали, затримали, оштрафували.

Які порушення найчастіші серед водіїв нашого краю?

Керування автомобілем у нетверезому стані, незнання чи порушення дорожніх знаків і дорожньої розмітки, подача звукового сигналу у населеному пункті. Часто водії спересердя один одному сигналять, а це заборонено, також часто дивуються штрафу за непристебнутий ремінь безпеки в населеному пункті.

Часто виявляєте п’яних водіїв?

За 100 днів роботи орієнтовно 84 фактів виявлення таких водіїв.

Популярності набувають серед пересічних громадян автівки на чорних (військових) номерах. Чи часто виявляєте підробки і факти використання не за потребою таких номерів на автівці?

За чотири місяці роботи в Сарнах при мені було виявлено один такий випадок (і то випадково). Зупинили автівку через порушення ПДР, а при поверхневому огляді ТЗ виявили підробку.

А єврономери? Чи перевіряється працівниками патрульної служби річний термін перебування таких номерів на території України?

На жаль, такої можливості не маємо. Водій на єврономерах за порушення такого терміну матиме проблеми на кордоні. В межах нашої країни виявити порушення складно, адже нема навіть певної бази, яка б фіксувала чи реєструвала подібні автомобілі.

Тобто водію на єврономерах все можна?

Усе можна в межах закону, а за його межами на такого водія так само, як і на водіїв з українськими номерами на автівці, поширюються штрафи і міри покарання за порушення ПДР і створення аварійних ситуацій на дорогах. Але виявити факт порушення строку перебування автомобіля на єврономерах в межах України (і вилучати його теж) ми не можемо. Законодавство недосконале.

Жінки за кермом: з вашого досвіду це дійсно халепа, чи анекдоти злегка «перегнули палку»?

Так, це не більше, ніж стереотип. На практиці виходить, що жінки поводять себе за кермом обережніше і ПДР знають краще за чоловіків.

Чи повністю сьогодні працівники патрульної служби забезпечені всім необхідним для роботи?

Ніби всього вистачає. Форму видають раз на рік. Можливо, вона і не кращої якості, але кожен за бажанням за власні кошти може придбати собі якусь іншу кращу, але в межах затверджених стандартів (по зовнішньому вигляду). Так само кожен за бажанням може купити собі і краще взуття, і ремінь… Проте держава всім забезпечує, питання лише в тому, чи надійне, практичне і зручне те, що вона пропонує для роботи.

Сьогодні в мережі Інтернет часто ширяться розчаровані висновки колишніх працівників патрульної поліції. Мовляв, очікували кращого, очікували змін не тільки на папірцях, а й в головах у своїх керівників і у пересічних громадян. Цього не сталось…

Не можу нічого сказати. Знаю лише по знайомих, що ніхто не звільнявся виключно через розчарування. Патрульна служба це старт в кар’єрі правоохоронця. На початку роботи молодий поліцейський отримує 8 тисяч гривень зарплатні. А далі, маючи бажання розвиватись і рости професійно, можна перевестись в інший структурний підрозділ чи навіть у своєму – отримати підвищення, що відобразиться і на зарплатні. Все залежить від цілеспрямованості і взагалі від факту існування якоїсь цілі…

 

А тим часом в поліції будь-якого формату (ГШР, патрульна служба…) постійна плинність кадрів. Чому? На це питання відповів поліціянт, який, звичайно, побажав залишитись анонімним:

Хто сюди піде? Всі хочуть щось мати і нічого при цьому не робити. Або ж, навпаки (що більш оправдано): хочуть за свою роботу нормальні гроші отримувати. Бути поліцейським – це треба мати сталеві нерви, зарплатня ж ніяк не мотивує на роботу.

Якщо приходять толкові кадри, то це тому що «зелено-молодо», сподіваються на «покращення», не знаючи системи зсередини, думають, що відбулось справжнє реформування поліції. Перейменувати міліцію в поліцію – це ще не реформа.

Перспективна молодь звідси йде, бо хоче жити і не думати, за що завтра хліба купити. Трапляється, прийде таке, і двох слів не вимовить, заяву не знає як написати, помилка на помилці. А коли дізнається про зарплату – його це аж обурює, вважає себе вартим більшої зарплати, плюється і посилає нас: «ви що, здуріли, я тут за 6 тис в місяць (зарплата дільничного) буду сидіти? Та я краще на шабашку в Білорусь чи Польщу поїду, там більше зароблю. Ще я вам тут не корячився за такі копійки».

На самому патріотизмі далеко не поїдеш. Київське керівництво розпиляє демагогію про кольорове майбутнє з надійними правоохоронними органами і думає, що люди те проковтнуть. Собі на верхах премії та зарплати підвищують, а найнижча ланка системи мусить жити на 6 тис грн. в місяць (якщо не позбавлять премії, а позбавляють премії часто за будь-якої суттєвої і несуттєвої причини). І ви ще хочете, щоб не думали про підробіток (фактично – про корупцію – ред.)? В цій країні неможливо жити повноцінно при такій низькій зарплаті, а тим більше сумлінно виконувати свої обов’язки по охороні громадського порядку, свідомо ризикувати, аби не злочинець не покалічив, протистояти спокусі хабара, гордо дивитись в очі своєї сім’ї і називати себе поліцейським.

 

П.С. Розповідали люди, що на патрулювання Володимирецького району та інших «бурштинових» округів поліцейські з інших регіонів (Львова, Тернополя, Луцька) знов купують відрядження. Такси приблизні, за достовірність не ручаємося: п’яний за кермом може домовитися вирішити без протоколу «на місці» від 10 до 20 тисяч гривень, пійманий з бурштином відкупиться за 500 доларів, а власнику мотопомпи «вільний проїзд» обійдеться у 1 тисячу доларів. А є ще ліс (особливо дуб), є «євробляхи»; прискіпуються навіть до тих, хто везе пальне в бочках чи каністрах. А скоро повернеться техогляд. Мафія невмируща…

Спілкувалась Олена Стельмащук,

 Фото з архіву Віктора Зозулі.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 131 гостей на сайті