Авторизація

HomeНовиниОфіційноПобої у сім’ї: а держава точно захистить?

Побої у сім’ї: а держава точно захистить?

( 0 Votes )

2018 рік своїм приходом ознаменував зміни не лише в галузях господарства і економіки. Він торкнувся й найсокровеннішої ланки суспільного життя – сім’ї. 11 січня опубліковано закон про введення кримінальної відповідальності за домашнє насильство.

Тепер за знущання над членом сім’ї особа може понести покарання не просто за загальною статтею, як раніше (нанесення умисних різного ступеня тяжкості тілесних ушкоджень), тобто «загальними» статтями Особливої частини ККУ (ст. 121, 122, 125), а й за конкретний вид насильства.

ЗУ (2227-19) вводить у практику таку обтяжуючу обставину, як «вчинення злочину щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних відносинах». Тепер злочини насильницького характеру, що вчиняються однією/декількома особами по відношенню до потерпілого/потерпілих з-поміж інших матимуть конкретно визначену обставину, яка буде обтяжувати тяжкість конкретного діяння особи (наприклад нанесення умисного тяжкого тілесного ушкодження чоловіком своїй дружині, батьками – дитині).

Законодавець вказане поняття домашнього насильства закріпив в окремій статті особливої частини ККУ (ст. 126-1), ним рахується умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.

Новелою для українського законодавства є введення самих видів домашнього насильства (економічне, психологічне, фізичне). У разі доведення факту одного з них сімейний «тиран» може понести покарання у вигляді громадських робіт, (150-240 годин), арешту до півроку, обмеження волі до п’яти років, або позбавлення волі до двох років (і не важливо, якої статі ця особа – ред.).

Закон передбачає створення центрів для підтримки і прихистку жертв, де ті зможуть перебувати, щоб не наражатись на нову небезпеку з боку кривдника. Проте гроші в бюджет на такі центри в цьому році не закладені. І, як часто у нас в країні виходить з прийняттям нормативних актів законодавцем, ну, ми намагались, далі ви вже якось самі. Можливо, вказані кошти будуть виділені після набрання чинності вказаного закону.

Та домашнє насильство включає в себе насильство не тільки відносно членів подружжя, а й відносно їхніх дітей. Проте, на превеликий жаль, закон і реалії – це часто дві паралельні дороги.

У Сполучених Штатах та більшості країн старої Європи дитина сьогодні може поскаржитись на своїх батьків за будь-який тиск з їхнього боку (фізичний, психологічний, економічний). І батькам за це влетить. Що ж відбувається сьогодні у нас, в маленькому поліському містечку?

Щоб зрозуміти глибину глибин, уявімо, наприклад, реакцію батьків на ситуацію в садочку, коли вихователька бє дітей. Більшість з батьків сприйняли цей факт припустимим:

Я знаю, що мій син робить шкоду, я сам можу його вдарити, то чому це не може зробити вихователь?

На питання, нащо вихователька дітей залякує бабою-ягою, яка всуне неслухняну дитину в свою сумку, затягне в болото і викине там, кілька батьків здивувались:

А що, ми теж лякаємо бабаєм чи бабою-ягою. Нас так виховували, що тут поганого?

Коли ж заговорили про налагодження атмосфери взаємодовіри і щирості між дитиною і батьками, прийшли до думки, що дітям вірити не можна, також прозвучало:

Я бабуся пятьох онуків, знаю, що дитина ніколи до кінця не буває щирою!

 

А тепер уявімо, що вигадана ситуація – не вигадана. І уявні батьки – цілком конкретні особи.

Ця стаття більше не про те, що може закон. Ця стаття більше про те, як більшість сьогоднішніх батьків/членів подружжя НЕ ЛЮБЛЯТЬ своїх дітей/дружин/чоловіків.

Озвучене і почуте так чи інакше підпадає під ст.126-1 ККУ – домашнє насильство. Сам факт введення подібної статті ККУ говорить про те, що вочевидь, окрім як погрозою позбавлення свободи в сучасному суспільстві батьків спонукати до більш свідомого виховання дітей не виходить.

Але чи варто боятись батькам, членам подружжя? Адже довести будь-який вид насильства у сімї неможливо до тих пір, допоки потерпіла сторона добровільно не наважиться звернутись до психолога чи правоохоронних органів за допомогою, допоки свідки не захочуть свідчити. А оскільки в нашому суспільстві це практично неможливо, виходить, що дотримання закону лишається лише на папері.

 


 

Шкільний психолог Юлія Адамович (Володимирецька ЗОШ №1) зазначає:

За увесь час роботи в школі трапився лише один випадок, коли дитина сама звернулась по допомогу через те, що її вдома б’ють. Та це не означає, що в інших родинах діти не потерпають від будь-якого виду домашнього насильства. В абсолютній більшості випадків діти замовчують проблеми у сім’ї, бо знають, що за це батьки їх і насварять, і фізично знову покарають.

А в поліції кажуть: упродовж 2017 року складено 189 адмінпротоколів за ст.173-2 КУпАП (вчинення насильства у сімї) з них жодного по ставленню до дитини (хоча не зареєстровано – не значить нема). Поліціянти додають: звичайно, постійно трапляються випадки, коли дитина присутня при сварках і бійках між батьками, і потім хтось з членів подружжя пише скаргу та зазначає цей факт.

Тобто теоретично закон вже є, а працюватиме він «латентно», формально. Тобі може допоможуть, якщо ти звернешся до поліції. Чоловіку дадуть «наганяй», скажуть «аяяй, приходь завтра на громадські роботи, а зараз йди додому», і він повертається додому до жінки, яка на нього поскаржилась. Що її вдома чекає?..

Сьогодні в нашому суспільстві (особливо в консервативному середовищі ортодоксальних релігійних конфесій) не прийнято скаржитись на побої, бо «сміття з хати не виносять». І виростають в цій сім’ї дівчата, які рахують з досвіду матері, що отримувати побої від чоловіка – це неминуча норма, доля така. І виростають в такій сім’ї хлопці, які рахують, що бити дружину варто, бо так робив батько.

Закон набере чинності на початку 2019 року, хоча деякі його норми вже діють. Та чи щось зміниться в свідомості тих, хто рахується батьками, чоловіками і дружинами? Задумайтесь, чому ви хоч трохи стримуєте себе від домашнього насилля? Тому що ви любите дитину, дружину/чоловіка, чи тому що вас обмежує у діях закон? Відповідь на це питання дасть багато інших відповідей незалежно від того, що відбувається у вашій родині, поки ніхто не бачить.

 

Коментар дитячого психолога Ю.Адамович:

Сьогодні більшість батьків мають низький рівень педагогічної освіченості, через що маємо в суспільстві ті проблеми, які нас оточують: хуліганство, жорстокість до тварин чи людей, небажання працювати і чесно здобувати собі освіту чи кращі умови життя.

Тепер батькам легше дати в руки дитині планшет чи будь-який інший монітор – лише б не заважала – замість того, щоб спільно з нею зробити корисну роботу по дому чи організувати спільне дозвілля. Батьки сваряться і б’ються між собою на очах у дитини і та сприймає таку форму поведінки за норму.

Батькам легше вдарити дитину, ніж спробувати її переконати спокійним виваженим словом. У мякшому варіанті – батьки шантажують дитину умовами (якщо ти зробиш те й те, то я тобі за це дам, куплю, зроблю, подарую...). В більш жорсткому варіанті дитину залякують: якщо ти не зробиш те й те, то ... (я тебе не буду любити, віддам в дитячий будинок, баба-яга тебе забере). Ця неприпустима форма виховання для більшості сьогоднішніх батьків стала нормою, бо так їм легше і зручніше, вони не усвідомлюють, які наслідки несуть такі принципи спілкування.

Фізичне покарання, насилля психологічне і фізичне призводять до того, що дитина стає невпевненою у собі, несміливою, вона постійно відчуває тривожність і насторогу. Зявляються проблеми у спілкуванні з однолітками. В такій дитині розвиваються різні комплекси, в першу чергу – комплекс неповноцінності. Все залежить від темпераменту дитини: хтось замикається у собі, хтось навпаки агресивно реагує на всіх і на все. Як би дитина себе не вела – вона в першу чергу віддзеркалення своїх батьків і тих стосунків, що розвиваються в колі родини; які б «нотації» вони не читали, дитина вбирає в себе не слова, а вчинки батьків. Батьки – перший і найчастіше єдиний моральний орієнтир.

Так, в культурі нашій закладено через фізичне покарання виховувати і доносити до свідомості дитини поняття, що добре, а що погано. Але часто це переходить межу, і тому вже виростає покоління байдужих, заляканих, закомплексованих агресивних людей. Припустимо – і це умовно! – до 3-4 років дитину можна шльопнути по попі, щоб у неї виробився рефлекс стосовно нехорошого вчинку. Але дуже часто батьки і доросліших дітей б’ють, навіть ляпаса дають і сварять при однолітках. Це принижує гідність дитини, це знищує особистість в ній.

Батьки, які спираються на принцип «нас так виховували», здебільшого живуть у своєму маленькому світі, не усвідомлюючи: виховати дитину можна виваженим словом без биття, без болю і без приниження.

Якщо ви хочете виростити успішну, щасливу здорову фізично і психологічно дитину, варто в першу чергу любити її безоціночно і безумовно. Вона ваша, якою б вона не була.

Звичайно треба більше з дитиною проводити часу, бо ніякий планшет не замінить живого спілкування з рідною людиною. Якщо дитина зробила негарний вчинок – шукайте причину того всього в собі. Бо це ви не так виховали, ви не той приклад показали.

Саме така відповідальність перед своєю дитиною виховає в ній вільну, розкуту і сміливу особистість, яка потім вам віддячить за все, що ви для неї зробили у її дитинстві.

Інформацію підготувала Олена Стельмащук

 

Коментарі   

 
+25 # Alik L 04.02.2018, 00:01
В деякі школи замість вчителів я б ввівби нацгвардію з дубінками.
Бо по іншому тим _________ недоходить. Процентів 80 молодих вчительок майже через день плачуть. Бо ж наші діточки ДУЖЕ примєрні.
а батькам шось скажи - то будеш винний до кінця життя, і получається шо вчитель нетакий, школа нетака, влада нетака, тільки їхня дитина харошенька...
Відповісти
 
 
0 # Siegfried 06.02.2018, 11:18
Вчитель у сучасній школі повинен прийти на заняття тверезим, не з бодуна, не прокурений, не одягнена як повія, підготовлена до уроку, подати матеріал не залежно від того, слухали їх, чи дурня валяли, спали, чи в телефонах сиділи. Відчитала - пішла додому порося годувати. А ДПА і ЗНО їй здавати не треба. Вона вже своє давно поздавала.
Відповісти
 
 
+1 # Гість 10.02.2018, 12:45
видати молодим вчителькам автомати, ні краще снайперські гвинтівки :lol:
Відповісти
 
 
+29 # Гість 04.02.2018, 08:23
В сільських школах жахіття робляться... діти себе царями вважають, а батьки через день приходять бо їх неукам не ті оцінки поставили, що треба.
Відповісти
 
 
+8 # Siegfried 06.02.2018, 18:29
Нехай шукають собі іншу школу. Тепер мабуть і поточні оцінки не грають великої ролі. Хіба що для стресу. А в підсумку буде тестування, незалежне зовнішнє оцінювання. Вони і покажуть, яким ти був насправді золото-срібним медалістом. А потім жития внесе корективи: Трієчник, котрий ледь бурсу закінчив, буде крутим бізнесменом, котрий колишньому медалісту, а нині вчителю, подарує кольорового принтера...ні, не особисто, а на школу...в кабінет директора. А принтер стоятиме як реліквія нечепаним і його картриджі засохнуть.
Відповісти
 
 
+15 # Гість 05.02.2018, 12:01
Отож, дорогі наші, лаєте державу, дупутатів, місцеву владу, а в своїй сім'ї розібратись не можете, і раду дати своїм дітям не можете. Тож починайте із себе, може й заживем по іншому.
А держава не захистить, тому що немає держави, і поліції немає. РЕФОРМИ йо...
Відповісти
 
 
+10 # Гість 05.02.2018, 15:59
Згоден з попередніми коментарями.Ну, не нацгвардія, але охоронець у школі обовязково повинен бути, бо важелів впливу на учня вчитель практично не має.Особливо проблематичні постійні порушники дисципліни.Пере важна більшість батьків просто не знає, що їхні діточки виробляють у школі, бо не цікавиться цим.Зараз багато пишуть про педагогіку співробітництва , про довіру до учня,причому пишуть ті, хто в сучасній школі і не був ніколи.Яке може бути співробітництво чи довіра, коли той же школяр, починаючи вже десь із класу сьомого(а багато хто й раніше) має на думці лише одне - любим способом обманути того ж вчителя і списати або підказати...А прийдіть на контрольні роботи у старші класи: поголовне списування, бо у кожного є інтернет...Те ж саме на іспитах у школі.Не дайте списати на екзамені - і не буде кого переводити з класу в клас і випускати із школи...
Відповісти
 
 
+4 # Містер Бін 06.02.2018, 07:58
В школу не охоронця потрібно, а піднімати авторитет школи. А для цього повинно бути повне забезпечення школи державою, а не збирання грошей з батьків, бо як кажуть хто музику заказує, той і танцює. Плюс підняття престижності вищої освіти, а то в нас кожен двієчник з вищою освітою. А так діти не розуміють для чого вчитись, а вчителі і слова не скажуть "чемним" діткам спонсорів. Повальна несправедливіст ь - одним можна іншим зась, лише піднімає градус агресії серед підлітків.
Відповісти
 
 
+4 # Гість 06.02.2018, 22:10
Зараз багато пишуть про педагогіку співробітництва , про довіру до учня,причому пишуть ті, хто в сучасній школі і не був ніколи.. ТАК ЗВІСНО, тому, що просто ці статті перекладають з інших мов, а НУШ це взагалі не зрозуміло що, і як сільські діти можуть тут конкурувати з міськими,
Відповісти
 
 
+13 # Гість 06.02.2018, 22:23
автор пише легще дати дитині планшет, ніж поговорити з дитиною,... звичайно легше, поговорити зможе ще коли в сімї 1-2-3 дітей а коли 10-13,,, зазвичай діти таких батьків мають і найнижчі бали і поведінка неприпустима, хоча і батьки віруючі, і заповіді мають виконувати як ніхто інший......Хоча серед них є "істинні" і діти їх в приклад, але така може бути 1-2 сімї на село, то чому автор не відвідає якусь маму- ГЕРОЇНЮ (їх в районі в нас багато), і не попросить поділитись досвідом виховання, а може тата й до відповідальност і притягне за таке виховання діток від якого в нього, чи в неї волосся посивіє.. а Винна держава тому, що 100-150 тисяч соціальної допомоги призначеної незаконно віддає, не первіряючи заслуглвує сімя чи ні, і чому не введуть обовязковою умовою для подачі таких документів характеристику зі школи на їхніх дітей...... УЯВЛЯЄТЕ, скільки держава коштів зекономить, а вчителі нервів, а може навпаки, ДИСЦИПЛІНА запанує в класах і коридорах шкіл, і УСПІШНІСТЬ ПІДВИЩИТЬСЯ!!!!
Відповісти
 
 
-6 # Містер Бін 07.02.2018, 09:00
Ви маєте статистику що діти з багатодітних сімей вчаться гірше, ведуть себе гірше ніж діти з сімей де одна дитина? Держава звісно зекономить гроші - на соц.виплатах, на утриманні шкіл (бо не буде кого вчити) - та чи буде завтра наша держава, якщо в сім'ях буде по 1 дитині.
Відповісти
 
 
0 # гість 07.02.2018, 23:48
Тобі статистика потрібна!!?Очі відкрий,або спитай любого вчителя!!Мнялик -наш президент!!!
Відповісти
 
 
+18 # Гість 06.02.2018, 18:39
Бітіє опрєдєляєт сознаніє. Без бука не йде наука. Навіть 100 охоронців не зможуть втихомирити агресивних дебілів, які відчувають вседозволеність і безкарність. Вони знущаються з молодих вчительок, слабших школярів, кішок, собак і вечори коротають у "клітках"-кукуш ках п"ючи віскі-текіли, нюхаючи всяку гидоту, показуючи свою зверхність "сірим мишкам". Батьки маючи гроші пропихнуть їх на платне до універів Кременця, Березного чи до "Поплавка". Звідти через 5-6 років вийде профан з дипломом, і батьки прилаштують його на тепленьке місце, куплять квартиру, меблі- щоб не гірше як у людей. Пилинки здувають, недоїдають, недосипають, вкалують по Польщах або клондайках, попу дитяткам підтирають лише вологою серветкою, оберігають від сонця, вітру, дощу, голоду і холоду, і потім доживають дні в хоспісі(або будинку престарілих). А як же біблійний вираз: Хто любить той і карає. Виховання має 2 форми впливу: Заохочення і Покарання Це основа. 8)
Відповісти
 
 
-10 # Містер Бін 07.02.2018, 09:05
От скажіть мені - де ви бачите все це? Я наприклад бачу набагато освідченніше молоде покоління - ніж в Радянському Союзі чи в період перебудов. Діти володіють іноземними мовами, комп'ютером, намагаються рано себе утримувати. Так є звичайно проблеми - але це не їхня вина, а вина дорослого суспільства.
Відповісти
 
 
+8 # Гість 08.02.2018, 18:56
Але радянський союз запускав ракети, будував заводи фабрики, ферми, створював робочі місця..., давав квартири, а тепер іноземні мови вчать, щоб підтирати, європейцям одне місце, а рано себе утримувати починають гнивши в болоті, шукаючи бурштин, де тут їм їхня освіченість в пригоді стала...
Відповісти
 
 
0 # Гість 10.02.2018, 13:03
от що робити молодим вчителькам, які плачуть. Може озброїти їх до зубів :D а розумним, молодим вчителькам, моя порада: валіть-ка ви звідси за кордон, до нормальних цивілізованих людей, або виходьте заміж, там же, за кордоном, якщо тут нема за кого і буде вам щастя) не витрачайте свої нерви замолоду, на тих недорозвинутих тормозів, вони самі собі проблем знайдуть на свою голову. Живіть сьогоднішнім днем і будьте завжди усміхнені та щасливі. Наші улюблені вчительки :oops:
Відповісти
 
 
0 # Гість 10.02.2018, 13:28
збираємо підписи на петицію: як озброїти молодих вчительок від неадекватних особистостей, варіанти, видати їм:
а) пістолети
б) автомати
в) кулемети
г) гранатомети
д) танки і ракети :lol: :lol: :lol:
Відповісти
 
 
+7 # Гість 10.02.2018, 14:45
звертаюся до малолітніх дикунів, одним словом [ЦЕНЗУРА]як, які псують нерви вчителям. Ідіть юніорами прямо на схід і покажіть своє геройство перед російськими військами, замість молодих вчительок, там будуть повністю екіпіровані дорослі чоловіки, при вигляді яких, ви просто накладете в свої малолітні штани і де ваше геройство? перед ким понтуєтесь, тормозяки?
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 88 гостей на сайті