Авторизація

HomeНовиниДСНС повідомляєНа Володимиреччині почастішали пожежі через спалювання сухої трави (+фото)

На Володимиреччині почастішали пожежі через спалювання сухої трави (+фото)

( 0 Votes )

За минулу добу у Володимирецькому районі зареєстровано відразі дві пожежі в приватному секторі через неконтрольоване випалювання сухої трави та сміття. 9 березня 2015 року об 13 год. 49 хв. до пожежно-рятувальної служби району за номером 101 надійшло повідомлення про пожежу в селі Любахи. За вказаною адресою негайно виїхав черговий караул рятувальників 5-го державного пожежно-рятувального поста смт.Рафалівка.

По прибуттю до місця виклику, було встановлено, що горить дерев’яна покрівля допоміжної споруди житлового сектору (льох), розмірами 4х7м., крита шифером. В безпосередній близькості від місця пожежі на відстані одного метра знаходилася господарська будівля. Рятувальники провівши оперативне розгортання подали на гасіння пожежі водяний ствол. Перекидання вогню на поряд розташовану будівлю вдалося уникнути, вчасно локалізувавши місце пожежі. Згодом полум’я остаточно загасили. Як пізніше вдалося з’ясувати, дружина власника господарства незадовго до виникнення пожежі поруч спалювала сміття та суху траву. А вітер в свою чергу перекинувши вогонь на дерев’яну покрівлю льоху і спровокував пожежу.

 З мiсця пожежi с.Любахи

Цього ж дня об 15 год. 25 хв. надійшло ще одне повідомлення про пожежу в селі Веретено. Рятувальники, які щойно повернулися з попередньої пожежі відразу виїхали за вказаною адресою. Ситуація виявилася подібною попередній – горіла дерев’яна покрівля допоміжної споруди житлового сектору (льох), розмірами 6х8м., крита шифером. До того як рятувальники ліквідували пожежу, вогонь знищив дерев’яну покрівлю льоху. Як виявилося власниця господарства напередодні випалювала суху траву на подвір’ї та не помітила, як вогонь перекинувся на льох. А виявила пожежу, коли вогонь вже охопив покрівлю будівлі.

З мiсця пожежi с.Веретено

 В обох випадках причина виникнення пожеж – необережне поводження з вогнем. Загиблих та травмованих немає. Обсяги завданих збитків з’ясовуються.

Враховуючи, що пожежі через неконтрольоване випалювання сухої трави з кожним днем частішають, то рятувальники Служби порятунку звертаються до громадян відмовитися від такої практики. Адже пожежа може завдати збитків не лиже приватним господарствам, а й спровокувати лісові пожежі. Також інформуємо, що спалювання сміття допускається лише в безвітряну погоду, під постійним наглядом та не ближче ніж за 15 метрів від будівель та споруд. Якщо ви помітили невелике загоряння трави або тліючу підстилку від покинутого багаття, намагайтеся загасити його самі. Іноді досить просто затоптати полум'я (ще потрібно почекати й переконатися, що трава або підстилка дійсно не жевріють, інакше вогонь може з’явитися знову). Адже легше відразу загасити невеличкий осередок займання, ніж потім залучаючи численні пожежні підрозділи для гасіння лісової пожежі, чи пожежі в житловому секторі. Надіємося на свідоме та відповідальне ставлення громадян.

Рятувальники звертаються до громадян відмовитися від практики спалювання сухої трави

На вулиці ще не встигло потепліти, а в області, в тому числі і в нашому районі вже фіксуються випадки неконтрольованого спалювання сухої рослинності. Мине ще трохи часу і наш край охопить справжній бум весняно-польових робіт. Краяни масово візьмуться за впорядкування прилеглих до обійсть територій та дачних ділянок. Звісно‚ добрий господар завжди піклується про чистоту свого обійстя. Проте‚ зі старим мотлохом люди звикли розправлятися за допомогою вогню. Сухе листя‚ дрібне сміття - все це в кращому випадку вивозиться за межі господарства та спалюється на безпечній відстані від будівель, в гіршому ж – до нього підносять сірника прямо у дворі, де для стихії потрібно дуже мало‚ щоб «вирватися» з-під людської опіки й почати робити свою чорну справу.

Як свідчить статистика останніми роками спалювання навесні сухої трави, інших рослинних залишків та побутового сміття на території району перетворилося на справжнє екологічне лихо. Не зважаючи на перестороги рятувальників Держслужби з надзвичайних ситуацій, селяни продовжують у такий спосіб звільняти земельні паї від усілякого непотребу, тим самим отруюючи повітря десятками найрізноманітніших хімічних сполук. Вони накопичуються в організмі тих же підпалювачів, їхніх близьких та дітей, провокуючи загострення як хронічних хвороб, так і виникнення нових – у тому числі й онкологічних – захворювань.

Дивує і такий факт: якщо на сотню мешканців знайдеться одна нерозсудлива людина, яка кине на поле із сухою травою сірник, то з решти 99-ти жодна людина не пригасить полум’я, що розгорається. Всі байдуже споглядатимуть на оповиті димом обрії, вдихаючи отруйне повітря. На сполох заб’ють лише тоді, коли вогонь почне загрожувати знищенням матеріальним об’єктам – сараям, житловим будинкам тощо.

Основним аргументом «випалювачів» є думка, що очищення вогнем сприяє підвищенню родючості ґрунтів. Насправді, все відбувається із точністю до навпаки: висока температура при горінні знищує всю мікрофлору, що утворюється у верхньому шарі ґрунту. Гинуть не тільки мікроорганізми, але й знищуються гнізда птахів, різні види тварин, плазунів тощо. А це аж ніяк не сприяє утриманню належного балансу екосистеми. У якості ж добрива, яке покращує кислотність ґрунтів, нерідко дійсно радять використовувати попіл або ж золу. Але ж мається на увазі принесений попіл, а не утворений безпосередньо на місці у такий варварський спосіб.

Не зупиняє «випалювачів» і наявність посеред сухої трави трансформаторних підстанцій, що забезпечують електрикою населенні пункти. Підносячи сірник до сухої трави, чомусь ніхто не переймається загрозою перекидання вогню на лісопосадку чи загоряння торфу, який доречі погасити дуже і дуже складно.

Доречі, пожежа на торф’яному полі – чи не найстрашніша надзвичайна ситуація. На сьогодні на Володимиреччині в зоні ризику перебувають торфополя на території Красносільської, Великожолудської, Озерської, Новаківської, Довговільської та інших сільських рад. Жителі деяких сіл з минулих років пам’ятають прикрий досвід гасіння торф’яних пожеж.

Також треба враховувати, що рятувальні підрозділи змушені витрачати значні матеріальні кошти, долаючи десятки кілометрів для ліквідації невеличкого займання сухої трави у віддалених населених пунктах. І річ не тільки у сотнях літрів пального, що витрачають великогабаритні пожежні ЗІЛ-и. У той час, коли пожежно-рятувальні розрахунки змушені гасити суху траву у полі чи торф’яну пожежу, вогонь може спалахнути і у житловому будинку на іншому кінці району, і на об’єкті із масовим перебуванням людей. В такому разі ціною випаленого поля може стати навіть не одне людське життя.

Спалюючи суху траву, більшість громадян навіть не усвідомлюють, що чинять протизаконно. Частина перша статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за самовільне спалювання рослинності або її залишків, опалого листя у парках, скверах, інших зелених насадженнях без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, або з порушенням умов такого дозволу. У цьому випадку приватним особам доведеться сплатити штраф від 170 до 340, а посадовцям – від 850 до 1190 гривень. У разі коли пожежею було завдано збитки більш ніж на 165 тис. грн., або ж це призвело до загибелі людини – порушується кримінальна справа, а винні несуть відповідальність згідно чинного законодавства.

Через людську недбалість, особливо при сухій і теплій погоді, об’єктами пожеж подеколи стають не лише сухотрав’я, чагарники але й лісові угіддя, що може призвести до непоправної екологічної шкоди. Вигорілий ліс – це знищена флора і фауна, на відновлення якої знадобиться не один десяток років. Величезної шкоди завдають лісові пожежі. Це страшне лихо не тільки для деревної рослинності, але й для всього живого. Основна причина їх виникнення — порушення протипожежних правил відпочиваючими та іншими людьми, які перебувають у лісі. Гинуть не тільки дерева, а й птахи, звірі, вигоряє лісова підстилка і верхній шар ґрунту. За кілька хвилин вогонь може знищити те, що виросло за кілька десятиріч. Пожежа завдає величезної шкоди навіть тоді, коли вона поширюється лише по землі і не переходить на крони дерев.

Ми розуміємо, що домогтися істотного зменшення подібних випадків  пожеж можливо тільки завдяки об’єднанню зусиль всіх органів місцевого самоврядування, екологів, працівників лісового господарства, відомчих служб району та простих громадян. Тільки неухильне дотримання вимог пожежної безпеки в лісах, на луках, у полях, зонах відпочинку допоможе не допустити виникнення пожеж.

Не забувайте про правила пожежної безпеки. Попередити вогонь простіше, аніж приборкати велику територію, охоплену червоною стихією. Давайте пам’ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї!!!

А. Муравинець

Начальник РС ГУ ДСНС України у Рівненській області 

 

 

Коментарі   

 
+8 # Гість 11.03.2015, 11:49
Коли бачу, як горить трава в полях, лісосмугах, то подумки бажаю тому, хто палить - "а шоб у тебе хлів згорів"! Значить думка матеріальна! На Львівщині (по закону) штрафують таких паліїв, а у нас отак пальчиком сварять... Старі люди казали - та нашим тра німця з гумою! А може б і міліція долучилась? Це не бурштин кришувати - працюйте, можна й гумою по плечах - таких не шкода. ;-)
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 67 гостей на сайті