Авторизація

HomeНаше життяЗустрічі для васПолковник поліції Сергій Науменко: "Бурштинові схеми розірвано"

Полковник поліції Сергій Науменко: "Бурштинові схеми розірвано"

( 1 Vote )

Чи така вже непереможна бурштинова мафія і пов’язана з нею організована злочинність?Чи не схоже це на боротьбу з вітряками через відсутність спеціального закону? Як розірвати кримінальні схеми «кришувань», які напрацьовувалися упродовж 20 років? Як до операції «Бурштин» ставиться населення? Зрештою, у чому відмінність між старою міліцією і новою поліцією?

Всі ці питання вдалося задати представнику центрального апарату Національної поліції України, керівнику оперативного штабу «Сарни» Національної поліції України, полковнику поліції Сергію Миколайовичу Науменку в ексклюзивному інтерв’ю для «Володимирецького вісника».

Представникам Національної поліції і погрожували, перевертали авто, стріляли по них з автоматичної зброї, блокували на дорозі і намагалися протаранити (до речі, у нас, на Володимиреччині), їх пробували підкупити і постійно намагаються скомпрометувати. «Чорний полковник», «Борода» – яких тільки прізвиськ не давали у кримінальному світі бурштинової мафії керівнику оперативного штабу Сергію Науменку, що вперше за 20 років реально поставив «на вуха» нелегальні клондайки і вперше зупинив (принаймні частково) надприбутковий бурштиновий бізнес у всіх «янтарних республіках» Рівненщини. Так, саме зупинив нелегальні промисли мийників (з лопатами хоч і ходять досі, але менше, набагато менше – бояться; миють теж поодиночно, а не масово).

Бурштинокопачів тисячі, а правоохоронців – у сотні разів менше. У нелегальних старателів свої «дахи», свої «фішкарі», свої раби, свої озброєні бригади, шалені гроші і навіть військова бронетехніка. Всі, певне, чули про затримання Генпрокуратурою так званих організаторів  «бурштинової мафії з числа прокуратури і СБУ. А в заповіднику під Рокитно сили нацполіції затримали кілька десятків старателів і вилучили в них бронемашину МТЛБ. В цій місцевості напередодні було пошкоджено два розвідувальні безпілотники. До речі, там же, на межі Дубровицького та Рокитнівського районів, у лісі  між селами Великі Озера та Шахи, днями працівники поліції знайшли гектар незаконного посіву снодійного маку. Реалізоване наркотичне зілля за цінами чорного ринку вартувало б не менше 5 мільйонів гривень…

Уперше за багато років до бурштинових проблем взялися системно, а не локально, як це було раніше, – і бізнес став. Перекупники поховалися на дно; камінь упав у ціні і за ним уже не стають у черги китайці, поляки та італійці; копати стало небезпечно, а здавати – невигідно. Паніка подекуди переростала у збройний опір і акції масового протесту та заворушення. Але коли нацполіція не поїхала геть через місяць зачисток, а відпрацювання бурштинових районів продовжується, стало ясно, що про бурштинові доходи і мажорне життя декому доведеться, мабуть, надовго забути. Це видно навіть по тому, що у нашому районі приватне будівництво відчутно завмерло; колишні старателі потроху згадують свої цивільні професії і шукають легальну роботу.

Ні, бурштинову мафію ще далеко не подолано. Бізнес пішов у глибоке підпілля і працює далі, але масштаби зменшилися із загальнонаціональної біди до локальних копанок десь у глушині, поміж рейдами поліції. Але мене в розмові з «чорним полковником» цікавили не лише питання боротьби з бурштиновою мафією. Невідомо, чи довго витримають спецпризначенці в лісах Полісся, далеко від своїх родин, захищаючи державні інтереси, якщо держава й не думає легалізовувати цей надзвичайно вигідний промисел. Чи не закінчиться ця бурштинова війна черговим перерозподілом фінансових потоків і чи можна довіряти новій поліції та гвардії – ось у чому хотів переконатися більше за все. Бо стрілочників призначали у всі часи, аби замилити очі людям, але від надприбутків ніхто і ніколи не відмовляється малою кров’ю. А від охорони надр до кришування розкрадачів не надто й великий крок.

Але про все – по порядку.

                – Сергію Миколайовичу, які сили вам підпорядковуються?

                – Це закрита інформація. Але загалом скажу, що тут працюють правоохоронці з 6 областей України. Це і підрозділи національної поліції (включно з місцевими відділеннями), і поліцейські полки особливого  призначення, і полк «Дніпро-1» та групи аеромобільної розвідки. Днями заходить Нацгвардія. Практично у кожному населеному пункті є наші люди.

                – А які завдання наказано виконувати?

                – На виконання доручення керівника Нацполіції Хатії Деканоїдзе з 3 квітня 2016 року створено оперативний штаб щодо протидії злочинності та незаконного видобутку бурштину, який діятиме до особливого розпорядження. За час роботи оперативного штабу, у порівнянні з антологічним періодам 2015 року, зроблено досить багато.

                Так, за кілька місяців одного лише обладнання та помп для незаконного видобутку бурштину вилучено майже на 11,5 мільйонів гривень, каменю бурштину-сирцю – на 4 мільйони гривень (я не беруся судити про подальшу долю і експертизу вилученого, для цього є слідчі органи). Наші підрозділи вилучали і наркотики, і зброю, перешкоджали іншим злочинам. Зазначу, що ми не обмежені в повноваженнях, у нас діє своя розвідка, ми самостійно плануємо операції і залучаємо всі наявні в регіоні силові структури за погодженням з їхнім керівництвом. Фактично триває унікальна комплексна спецоперація по боротьбі з бурштиновою мафією; ми контролюємо 6 районів області, де добувають бурштин. І повірте, ми не загострюємо її. Ми не боремося з людьми, ми боремося із системою кримінального бізнесу. Другого, «бурштинового», фронту не буде.

                – А як населення сприймає таку боротьбу?

                – По різному. Спочатку було тотальне неприйняття наших методів і дій через нерозуміння намірів – всі звикли, що міліція приїжджала, переконувала, просила, і безрезультатно забиралася геть, а беззаконня продовжувалося далі. Ми ж можемо покласти за потреби старателів, а можемо спокійно стояти під обстрілами, під камінням, яке у нас кидає тисячний розлючений натовп – а ми йдемо вперед. Нас питають: «Чому ви не стріляєте у відповідь?», а ми пояснюємо, що тут не війна, і ми не прийшли вбивати, але й пасивно стояти осторонь скоюваних злочинів не будемо. Нас обливають лайкою і брудом, кричать «ідіть на схід боротися з сепаратистами, а не тут із простими людьми», а хлопці стоять і навіть не пригинаються від каміння. Той, хто вижив під градами і кулями, каміння озлобленого натовпу не боїться. 90 відсотків наших бійців пройшли через зону АТО у складі української армії і добровольчих батальйонів та зведених загонів Національної поліції, вони хоронили полеглих друзів і убивали ворогів, тож знають за що стоять тут, на бурштинових клондайках і з чим борються. Ні, не з простими людьми-копачами, а з криміналом, який контролює усе, заробляє мільярди, а платить своїм рабам копійки. І цей спокій, витримка і те, що ми не стріляємо у відповідь в більшості випадків як холодна вода для натовпу, який сильний стадними інстинктами, а не лідером. Так без кровопролиття вдається завадити злочинам (наприклад, не пустити помпи на мийку), хоча у окремих випадках відповідно до                     ст. 46 Закону України «Про Національну поліцію» правоохоронці мають право використовувати та застосовувати зброю.

                Слід зазначити, що після того, як поліцейські неодноразово допомагали людям, в простого люду ставлення змінилося. Потроху полуда бурштинових доларів спадає, і люди шукають легальних заробітків, бо починають розуміти, що нелегальний видобуток не може тривати вічно. Більше вражало нерозуміння окремими представниками місцевої влади наших завдань…

                – Навіть так буває? Має ж бути навпаки: підтримка…

                – Скажу, що на Володимиреччині все набагато краще, є співпраця з районною та місцевою владою, є розуміння і підтримка. Втім, потроху ситуація змінюється на краще і в інших районах,  повсюди шукаємо розуміння. Ситуацію контролюємо і до збройних сутичок не доходить. Повторюю: тут не фронт, і ми не воюємо з людьми. Хоч потім і звинувачують, що, мовляв, за гроші відпускаємо мийників, але буває таке, що навіть помпи не завжди забираємо, якщо люди добровільно розвертаються і їдуть з клондайків. Адже наше завдання – профілактика та недопущення скоєння злочинів. А ще дивуються і починають поважати, коли ми на зустрічі з обуреною громадою старателів того чи іншого села приїжджаємо вдвох або втрьох, без озброєної охорони.

                Нам нічого боятися, а моє головне завдання як керівника – щоб усі мої хлопці повернулися додому цілими і живими. Вони пройшли фронт, і всі мають повернутися до своїх сімей. Але дивитися як безкарно грабують країну тут, на Поліссі, ніхто не хоче. Як на це закриє очі, скажімо, боєць із Донецька, який вийшов звідти лише в тому одязі, що мав на собі, воював на Донбасі за нашу Україну у той час, як тут хтось розкрадав бурштинові багатства мільярдами доларів?

                – Сергію Миколайовичу, довіру до нової поліції непросто буде завоювати. Наприклад, через відсутність її реакції на стрілянину у Володимирці коло клубу «Джаз», коли правоохоронці навіть не пробували встановити сам факт, або про донині неперевірену інформацію про дві гранати, кинуті у двір «янтарщикам» у селі Жовкині. Певне, треба, щоб були постраждалі, тоді поліція буде щось розслідувати?..

                – Так, я чув про ці факти, але перевіряти їх все-таки належить до компетенції слідчих. Специфіка нашої роботи – недопущення скоєння злочинів. Однак якщо у вас чи в населення є якась інформація про можливе готування чи скоєння злочину чи злочинів, наприклад, масове побоїще, крадіжки лісу, хуліганство на дорогах, нелегальний видобуток бурштину та інше, просимо оперативно повідомляти безпосередньо на лінію «102» в оперативний штаб, який дислокується на території Сарненського відділу поліції ГУНП України в Рівненській області. Ми завжди будемо реагувати на такі заяви та звернення, щоб оперативно протидіяти скоєнню злочинів.

                – Жителі району неодноразово скаржилися, що спецпідрозділи поліції і нацгвардії ще два місяці тому дуже швидко пристосувалися заробляти гроші у бурштинових районах. Наприклад, при патрулюванні вулиць і доріг відпускають когось без шолома за 50 гривень, а когось і з помпою не затримують за 1 тисячу доларів «на місці». При відпрацюванні клондайків, кажуть, силовики дуже б’ють старателів, але вони начебто можуть відкупитися могоричами. А скупників при затриманні здебільшого банально грабують, і вилучене каміння десь зникає. Як ви ставитеся до таких чуток і чи перевіряєте подібні факти?

                – Треба сказати, що сьогодні, з посиленням боротьби з незаконним видобутком бурштину, є дуже багато охочих скомпрометувати поліцію, спецпідрозділи, та й усю правоохоронну систему України, яка нині у стадії реформування. У тому числі, як я вже казав, і особисто мене.

                Тож здебільшого такі чутки насправді і є лише чутки. Система корупції завзято захищає себе, а найлегший захист – облити брудом іншу сторону. Повторюю: більшість наших бійців пройшли АТО, в тому числі у складі добровольчих підрозділів, які воювали за переміни, а не за корупцію і хабарництво.

                Але якщо у когось є факти про хабарництво і кришування з боку працівників поліції, про перевищення ними службових повноважень чи про інші порушення закону представниками силових структур, просимо повідомляти оперативний штаб. Запевнюю, що підтверджені випадки каратимуться дуже жорстко, і це дуже м’яко сказано.

                – Сергію Миколайовичу, особисто бачив броньовані автомобілі нового покоління «Козак», іншу спецтехніку у нас в районі. Багато хто теж обурюється: чому ця нова розрекламована техніка перебуває тут, у відносно мирній частині України, у той час, як наші хлопці воюють на старих Камазах, Уралах і УАЗах-таблетках? Невже проти бурштинщиків потрібна броня і кулемети?

                – Розчарую вас: при оперативному штабі «Сарни» особовий склад приданих сил пересувається лише на автомобілях підвищеної прохідності (в тому числі й іноземного виробництва), на мікроавтобусах і в Камазах-кунгах. А в Рокитному йшли на операцію взагалі пішки по болоту багато кілометрів з різних сторін, бо там тільки армійські всюдиходи і пройдуть.

                Матеріально-технічне забезпечення теж в нормі, так що відбирати бурштин і здавати його, щоб заправитися, не будемо (сміється). Хоча з нашими друзями-волонтерами і досі підтримуємо контакти. А техніка, яку ви бачили, належить до різних підрозділів Збройних сил України, які саме в ці дні проводять розгорнуті військово-польові навчання.

                – Чи не здається вам, що силовий варіант вирішення проблеми нелегального видобутку бурштину видихнеться з часом, якщо його не врегулювати на законодавчому рівні? Щоб це не було захистом чиїхось кланових інтересів, коли поліція зачистить бурштинові території і «закриє» місцевих янтарних баронів та «смотрящих», а на їх місце призначать нових, які просто передаватимуть гроші іншим чиновникам і генералам у Києві?

                – Це вже політичне питання. Я офіцер, і маю виконувати законні накази. Як громадянин скажу, що дійсно важко людям пояснювати, а що ж буде далі і хто згодом матиме право легально видобувати бурштин. Але для початку потрібно зберегти те, що лишилося, не допустити нових злочинів і нищення територій, не допустити вивезення бурштину і мільярдні втрати від його реалізації за кордоном. А у Верховній Раді, як ви знаєте, на розгляді є законопроекти по легалізації видобутку бурштину. Це питання – у площині вирішення депутатів, а я поліцейський, і маю охороняти закон, а не коментувати його.

                – І наостанок. Сергію Миколайовичу, у чому відмінність між міліціонером і поліцейським, на ваш погляд?

                – Я 17 років пропрацював у міліції, пройшов переатестацію у нову поліцію і навіть очолював атестаційну комісію в Одеській області. Відмінність – у підходах. Ми не караємо, як міліція, а запобігаємо злочинам, наша функція захищати закон і допомагати громадянам. У той же час поліцейські мають ширші повноваження, менше паперової роботи і більше оперативної ініціативи. Вони ідеологічно перековані Революцією гідності і антитерористичною операцією, кривавими боями за те все нове, що сьогодні народжується в країні, а тому краще мотивовані. Довіра населення важить найбільше, тому зараз ведуться регулярні соціологічні опитування, аналіз роботи і вироблення концепції роботи нової поліції. Якщо ж говорити про тих спеціалістів і фахівців, які не пройшли атестацію чи люстрацію, то їх шкода, але вони, скоріш за все, не зможуть змінити себе, свій світогляд і працювати в нових умовах. Досвід безцінний, але напевно краще вчитись на помилках нових поліцейських, аніж отримати продовження саботажу від «старих» міліціонерів, які не сприйняли реформу Міністерства внутрішніх справ в цілому.

 

                Розмовляючи з поліцейським нової формації Сергієм Науменком, «чорним полковником», як його називають старателі, відчувалося, що це – не награна маска «перефарбованого мєнта», а виважена, обдумана життєва позиція чоловіка і громадянина, який знає, за що воював там, на буремному Сході, і проти чого бореться тут, на охопленому бурштиновою жадобою Поліссі.

Ми ще довго говорили про втрачене покоління, яке сьогодні їздить на «Х-5», але ніколи не зможе навчити свою дитину берегти ліс, любити свою землю і бути готовим її захищати – і від зовнішніх ворогів, і від внутрішніх браконьєрів та собі подібних клондайщиків. Ми говорили і про психологічний настрій бійців з бурштиновою мафією, і про їхні захоплення у вільний час, і про небажання самих поліщуків відмовитися від незаконних бурштинових доходів, і про стан справ в АТО, і про багато чого іншого. Але це вже тема для зовсім іншого інтерв’ю – після завершення роботи оперативного штабу «Сарни»…

Сергій СКІБЧИК.

 

Коментарі   

 
+9 # Гість 22.07.2016, 11:26
Хай краще /видалено модератором/ розкаже як таке може бути коли в одному місці працюють під білетами а поряд нацгвардія бере і знущається з безбілетчиків, різниця всього якихось сто метрів.

І стріляють вони теж, просто сволота яка працює на владу вам цього не розказує, і про те як нацгвардія в деяких селах ставала на коліна? щоб вийти звідти живою теж. Так що можете привітати мусорів з початком громадянської війни.
Відповісти
 
 
+12 # Ангел 22.07.2016, 14:07
Нажаль в любій війні найбільше гине мирних, ні в чому невинних людей. Ви бачите до чого цей бурштин привів.
Відповісти
 
 
-2 # Гість 22.07.2016, 14:11
Привів не бурштин. Привела влада яка з олігархами намагається відібрати в людей єдину роботу яка тут є. А також ті хто лиже подібними статтями їм одне місце.
Відповісти
 
 
+11 # Гість 22.07.2016, 16:47
А в Боровій 200 помпмиє, в В.Телковичах миють вони що не підпадають під дію Бороди.
Відповісти
 
 
+7 # Гість 22.07.2016, 21:00
це привів не бурштин, а (ЦЕНЗУРА)на влада яка про себе добре дбає,і краде і зарплати добрі , льготи ,знають як пенсію гарну собі зробити і т.д., а народ терпіть.
Відповісти
 
 
+2 # Гість 25.07.2016, 07:52
Полковник, куди дивитесь, якщо зброя продається відкрито не ховаючись.
https://vk.com/volodymyrets_live,
https://vk.com/id251857395
Відповісти
 
 
+1 # Pepko 25.07.2016, 20:16
Тю, так тож "пукавки" - пневмат один, а другий на патронах Флобера.
Хоча, і травмат теж продають, але які там документи є - не вказано.
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 79 гостей на сайті