Авторизація

HomeНаше життяПро те, що хвилюєБезпритульні тварини: хто винен і що робити (+фото)

Безпритульні тварини: хто винен і що робити (+фото)

( 1 Vote )

На жаль, безпритульні тварини – одна з обов’язкових «візиток» будь-якого міста чи селища. Не винятком став і Володимирець. Кошлатих бродяг часто можна зустріти на площі селища, біля лікарні, в районах зупинок громадського транспорту і закладів громадського харчування та фаст-фудів.

Люди ставляться до безпритульних тварин по-різному. Хтось підгодовує з жалю, хтось намагається знайти доброго господаря для знедоленого пса, а хтось «пригощає» стусаном або ж навіть отрутою чи кулею (як догхантери у Вараші).

Насправді безпритульні тварини часто несуть загрозу для людей. З початку 2017 року до Володимирецької ЦРЛ з укусами тварин вже звернулося 10 осіб. Серед них 4 випадки зафіксовано у Володимирці, решта – в інших населених пунктах району, зокрема в Антонівці, Озері та Кідрах. Лікарі не можуть сказати, наскільки останнім часом загострилася ця проблема, адже щороку спостерігається різна статистика. Наприклад, за останні 5 років найбільше звернень було зареєстровано у 2015 році – 123, у 2013 році – 117, у 2012 та у 2016 році – 84, а найменше у 2014 році – 66 звернень. Однак що агресивні вуличні тварини є загрозою для перехожих – визнають усі. І не важливо, одну людину вони загризуть чи покусають десятьох. Що робити з бродячими тваринами, а головне – з їх недобросовісними власниками – ось справжній виклик демократичному суспільству, в яке вступає і Україна.

Ставши жертвою агресивних тварин, далеко не кожен звертається до поліції. У Володимирецькому відділенні поліції розповіли, що впродовж 2016 року було зареєстровано лише 6 звернень, які стосуються утримання собак. 1 звернення було зафіксоване з початку 2017 року.

 

До редакції зайшов схвильований  мужчина. Іваном Миколайовичем назвався.

– Кожного дня я воджу свою внучку до школи. Вона у нас першокласниця. А після уроків – забираю. Вчора ми з нею попали у досить неприємну ситуацію. Недалеко від заводу «Ситал» нас оточили …  безпритульні собаки. Не нападали, але перелякали добряче.

Може, гратися хотіли, може, їсти. Також не буду стверджувати, що всі вони бездомні, бо на чотирьох із них були досить дорогі ошийники. Їх водив білий собака Степан, той, що покійників проводжає в останню путь. Я так перелякався цього собачого збіговиська, що притулив  дитину до себе і молив Бога, щоб та «тічка» побігла у поле… Перед нами жіночка йшла. Собаки до неї ззаду підбігли, теж оточили. Вона зупинилася і до грудей притисла сумку. Я їй ще крикнув, щоб вона не розмахувала руками, а стояла і не рухалася. Правда  собача зграя, десь особин з шість-вісім, ту жіночку обнюхала і побігла вулицею в центр…

– Я теж прийшов по цьому питанню, – підхопив тему підприємець Валерій Н. – Вже був і в селищній раді зі скаргою. Ходив з’ясовувати, що можна громадою зробити проти зграй приблудних собак. Бездомних собак немає. Хтось випустив на вулицю, бо жива іграшка вже набридла. А у когось собака сам відірвався, бо «весілля собаче» на часі.

Але це дуже небезпечно, коли собаки гуртуються у зграї. Кожного дня новини, що собака напав та покусав людину або дитину. Там фронтовика загризли, війну пережив, а загинув від собачих зубів прямо на вулиці (на Київщині), там дитину ротвейлер загриз (Харків). 4 загибелі від собачих зубів маємо з початку року по Україні, то що, треба, щоб 5 трагедія сталася у Володимирці? Це ж тварина, хижак, в інстинктах якого закладено вбивати, особливо якщо з породи бійцівських або сторожових собак.

Учора дзвонить наляканий син дружині, а та вже мені, щоб забрав малого зі школи, бо собаки напали. Я бігом туди (син учиться в колегіумі), забираю настрашену дитину, яка злякалася собак і вилізла на гойдалки, щоб не дістали. Так, вони не нападали, але ходять за дітьми зграями. Сьогодні ситі, то не нападуть, а завтра як голодні будуть і в рюкзаку їжу внюхають? Вкусять малого чи ні, але настрахати до заїкання точно можуть. Біля Свято-Варварівської церкви завжди вранці і в пообідню пору «стовпотворіння». І машини, і діти заполонюють вулицю. А між дітьми — тічка собача бродить. Там, на території школи, лежать собаки – друзі учнів, які чекають на своїх малих приятелів. Біля «Зоокуточка» теж порозлягалися три величезні псини. Одна – лайка із цепом. Неподалік лежать  куртка, чийсь картуз, розірваний пакет, залишки їжі.

Це сьогодні собаки притягнули кашкет і пакет з об’їдками, а завтра їм (мало що в голову псові стрельне!) притягнуть дитя? Я понятливий, розумію, що це природа. Розумію, що треба  гуманно ставитися до тварин. Але ж ці бродячі пси  у шлюбний період дуже небезпечні, і не тільки для діток, а й для дорослих. Треба щось робити…

Ми попросили прокоментувати звернення мешканців райцентру провідного лікаря-епізоотолога  Юлію Івашко:

– Насправді всі собаки і коти мають постійне місце проживання. Немає бездомних, немає, як ви кажете, «приблудних»… Собаки живуть у дворах, на території підприємств. Собака ще може поміняти господаря. Дорослі коти взагалі приживаються дуже погано. Тому й котенят беруть на виховання у молодому віці. За статистикою, в нашому районі торік нараховувалося 11678 собак та 7097 котів. Щодо їхніх весіль, то  в  цьому плані проблем немає. У кожній ветеринарній аптеці є препарати, які коригують їхню народжуваність. До того ж, ці препарати  дешеві. Можна проводити й стерилізацію тварин. Цю процедуру успішно проводять ветеринари у Вараші, у приватній ветлікарні.

Щодо  поведінки в ситуації, коли вас оточили собаки. Найперше, не показуйте тваринам, що ви злякалися. По-друге, зупиніться і не розмахуйте руками. Якщо у вас є парасолька, відкрийте її. І цим можна на деякий час  захиститися.

Моя порада така: собак потрібно тримати на цепу, у своєму дворі. Звертаюся до всіх власників собак – проведіть вакцинацію своїх  підопічних і котів і собак від сказу. Будьте відповідальні за тих, кого приручили, щоб не нести відповідальності перед законом у випадку, якщо ваш пес когось покусає. Спокійно буде всім, і, в першу чергу, вам особисто.

Заступник селищного голови Володимирецької селищної ради Василь Лосінець повідомив:

– Щороку питання неприв’язаних собак ми піднімаємо і на першій сесії ради, і на виконкомах. У минулі роки проводився відстріл бродячих собак. Згідно нового законодавства ми вправі лише відловити бродячу собаку і поміщати її в притулок. Стерилізація бродячих тварин проводиться в крупніших містах. І така процедура коштує небагато-немало, десь до 750 гривень. На 2017 рік ми передбачили у селищному бюджеті на це 2658 грн.  На лютий – 1329 гривень передали на КП «Аква», яка займається відловом  бродячих собак.  І таку ж саму суму передбачили на серпень 2017 року. Хочу ще зауважити про дотримання правил співжиття з тваринами. Господар у відповіді за свого кота, собаку, яку приручили. Кожного разу, як тільки проведемо відлов собак, десятки скарг сиплються в усі інстанції, що неправильно  проводимо «процедуру». Відповідальність за  собак, які бігають по вулиці, насамперед несуть їх власники. Собаки бігають з  ошийниками, навіть із табличками, адресами і номерами телефону.  Виконком селищної ради просить всіх власників собак, посадити на прив’язь  своїх улюбленців та охоронців і не випускати їх гуляти на вулицю. Днями буде проведено новий відлов  бродячих собак.

 
 
 

 

Галина Тєтєнєва.

Фото Ольги Пешко.

 

Роз’яснює Марія Ревко , інспектор сектору превенції Володимирецького відділеня поліції:

Якщо хтось утримує незареєстровану собаку, яку вигулюють без короткого повідка та намордника на вулицях та у місцях загального користування, наражаючи на небезпеку людей (вказана собака веде себе неконтрольовано, біжить за людьми чи за маленькими дітьми, що призводить до переляку), ВАМ НЕОБХІДНО звернутись в поліцію із заявою про припинення незаконних дій.

Поліція зобов’язана припинити незаконні дії, оскільки: 1) відповідно до статті 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення правил тримання собак і котів) тримання незареєстрованих собак, або приведення їх в громадські місця, або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи в не відведених для цього місцях, тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від 3 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров’ю людей або їх майну, а так само повторне упродовж року вчинення порушення з числа передбачених частиною 1 цієї статті – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин і на посадових осіб – від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

2) відповідно до положень Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»: поводження з тваринами ґрунтується на принципах забезпечення безпеки, прав та законних інтересів громадян (стаття 4);власники тварин зобов’язані дотримуватися ветеринарно-санітарних норм та правил, вимог цього закону, інших нормативно-правових актів України (стаття 7).

Власниками тварини є юридична або фізична особа, яка здійснює догляд за твариною, що належить їй на праві власності або на інших підставах, що не суперечать законодавству, і несе відповідальність за стан тварини та її дії згідно з чинним законодавством (стаття 7).

Місце та зона для вигулу собак – це територія, на якій власник має право вигулювати собаку без намордника та повідка за умови дотримання вимог цього Закону (стаття 7).

Реєстрація та облік тварин, що мають власників, – це процес обліку та ототожнення тварин шляхом збирання та занесення відповідної інформації щодо тварини та її власника до загальної електронної бази даних тварин, котрі мають власників або опікунів, видача власникам тварин реєстраційних посвідчень та відмітних знаків (жетонів)... (стаття 9).

Реєстрація та облік домашніх тварин, яких утримують фізичні та юридичні особи, здійснюється установами ветеринарної медицини, іншими установами та організаціями з обов’язковим наданням ними інформації

про зареєстровану тварину до держаних ветеринарних установ, що здійснюють ведення єдиної державної електронної бази даних тварин, котрі мають власників або опікунів. При реєстрації тварини установа, яка здійснює реєстрацію, видає власнику зареєстрованої тварини реєстраційне посвідчення, особистий номерний знак (жетон або інший відмітний знак встановленого законодавством зразка), який має бути постійно закріпленим на тварині (на ошийнику або іншим способом), а також ознайомлює власника тварини з Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та правилами утримання домашніх тварин, ветеринарно-санітарними вимогами щодо їх утримання, з розташуванням місць для дозволеного вигулу собак, притулків для тварин, місць захоронення (утилізації) трупів тварин, ветеринарних служб (лікарень) тощо (стаття 9).

Обов’язковій реєстрації та обліку підлягають собаки, що мають власників.

При реєстрації собаки, яка належить до потенційно небезпечної породи, її власник зобов’язаний надати довідку з кінологічного центру (клубу) про проходження ним спеціального навчання з утримання собак потенційно небезпечної породи (стаття 7).

Особа, яка утримує домашню тварину, зобов’язана:забезпечити наявність на домашній тварині нашийника з реєстраційними позначками; зареєструвати тварину відповідно до вимог Закону; не допускати забруднення тваринами місць загального користування (стаття 19).

При утриманні домашньої тварини забороняється виводити без коротких повідків і намордників собак потенційно небезпечних порід. Особа, яка супроводжує тварину, зобов’язана забезпечити безпеку оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною (стаття 19).

Собаки без повідків, а собаки небезпечних порід без повідків і намордників, можуть знаходитись поза місцями їх постійного утримання лише під час вигулу на встановлених для цього місцях або під час оперативного використання правоохоронними органами собак спеціального призначення, а також собак під час муштри, на полюванні, на навчально-дресирувальних майданчиках (стаття 19).

Фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов’язані дотримуватися вимог нормативно-правових актів, зазначених у статті 2 цього Закону, санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб та не створювати загрози безпеці людей, а також інших тварин (стаття 19).

Згідно зі статтєю 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.

 

Посилання до теми:

А як у сусідів?

 

А як за кордоном? 

 

 

 

Коментарі   

 
+7 # Гість 19.02.2017, 16:56
Коротше: Людина- найвища цінність. Але ніхто не хоче створити безпечні умови для громадян. Поліція закриває очі на бродячих псів(без заяви їх нема). Ветслужба не реєструє бо 99% власників не зверта-ються, а самим нав"язуватись- Закон не дозволяє. Власники не реєструють, бо можна і без того. А контролю і відповідальност і нема. Пропоную: 1.Поліції і ветслужбі провести подвірний обхід, встановити чисельність та виявити неза-реєстрован их і зареєструвати. 2.Перевірити наявність вакцинації в зареєстрованих при потребі- вакцинувати. Власникам вручити пам"ятку з витягом Правил утримання домтварин. 3.Всіх винуватих оштрафувати на мінімально 17 грн. 4.На отримані кошти створити притулок для тварин. 5.Акву оштрафувати на 3200 за невиконання заходів з відлову. В подальшому при виявленні бродячих тварин дільничних звільняти з роботи. Голову села, адміністрації, керівників поліції, ветслужби штрафувати, а при нападах тварин- подавати до суду, бо не зберегли найвищу цінність.
Відповісти
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

На даний момент 75 гостей на сайті