Авторизація

HomeНаше життяПро те, що хвилюєЧи буде у районі газ?

Чи буде у районі газ?

( 0 Votes )

Наше селище вже мерехтить кольоровими барвами осені. Стають коротшими дні, додається турбот і переживань перед підготовкою до зимового періоду.

Однією з цих проблем є забезпечення скрапленим газом. Адже через поетапне підвищення тарифу за електроенергію зараз він потрібний в щоденному побуті більше, ніж кільканадцять років тому.

Та чи дійсно буде надійним помічником цей блакитний вогник в скрутний час для жителів селища й району? Адже від недавніх пір його в балонах уже не возять, і ситуація з постачанням побутового газу вкрай заплутана.

Були колись у нашому районі Рафалівська й Володимирецька газові дільниці. Після закриття першої наша міська стала обслуговувати 53 населених пункти.

Це був «золотий» період. Люди без переживань могли користуватися балонами скрапленого газу, не задумуючись про постачання чи його ціну (у 1984 році за таке благо платили лише 2 руб. 94 коп.). Балона вагою 24 кг вистачало для експлуатації на один місяць, і це при тому, що зовсім не економили, варили їсти навіть свиням.

Ось так і розкошували, не думаючи, що колись може бути по іншому. Криза стала наближатись після «перебудови» й зросла під час правління державою президентом Л. Кучмою. Ціна на скраплений газ була нестабільною й постійно підвищувалась.

Зрештою, у 2010 р. настала пікова ситуація. Через високу коштовність (146 грн. за 1 балон) й невеликий попит серед населення Володимирецька газова дільниця стала збитковою. Тож у 2012 р. припинила свою діяльність.

Незважаючи на низький попит, бажаючих мати балон скрапленого газу у себе вдома все ж залишилось чимало. Побутове життя таких людей стало незвичним й незручним.

Та компромісне рішення щодо постачання таки було знайдено. Газ у Володимирець став надходити від Сарненського газового правління, на територію КП «АКВА», а списки для отримання формувались у Володимирецькій селищній раді. Та ця дільниця незабаром, теж через збитковість, закрилась.

З грудня 2013 року забезпечення населення Рівненської області стало здійснювати ДП «Пропан» ПАТ «Житомиргаз» згідно об’ємів газу, придбаних ПАТ «Рівнегаз» на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу.

Здавалось, проблему нарешті вирішено. Але саме тоді й почались тортури для тих, хто надівся отримати балон. І хоч ціна зросла, черги стали ще більшими, а газу всім все одно не вистачало. І питання, до кого звернутись за під’єднанням балона до газової плити, теж не зникло, в рази підвищивши небезпеку користування газовим обладнанням серед населення. І хоч було зрозуміло, що то небезпечно, інших варіантів все ж не було.

Ось як коментує той період жителька Володимирця, сімдесятисемирічна пенсіонерка Ганна С.: «Востаннє мені доводилось чекати своєї черги з скрапленим газом 1 рік і три місяці, а раніше було не більше шести місяців.

У травні цього року, простоявши на території «АКВИ» три години (бо ж там і присісти не було де), мені таки вдалося придбати довгоочікуване за 214 гривень. На моє прохання ті працівники, що привезли тоді газ, змилувались наді мною й доставили балон додому та під’єднали до газової плити. А у всі минулі рази доводилось наймати якийсь транспорт, бо я інвалід і одинока, не можу доставити його сама.

Якби ви бачили те видовище, наче в цирку, лише не веселе, – інваліди, самотні й старі люди, надриваючись, грузять своє «щастя» у вигляді газового балону на тачки, велосипеди й гужовий транспорт. А то ж не буханка хліба, і для тих, хто живе далеко, взагалі біда...

Проблема ще й у тому, що купити одна проблема, а за під’єднанням до кого звернутись? Чекати, поки приїде хтозна коли спеціаліст із Сарн? У мене особисто була проблема з цим. Чекала-чекала, та й мусила звернутись до знайомого чоловіка. А в балоні зіпсувалась прокладка й балон почав свистіти, а МЧС тоді не відповідало. Виставили балон на двір й стали чекати іншого знайомого-спеціаліста, який був на той час у відрядженні. Він вчасно підоспів, але я тоді таке пережила, що й вам не переказати.

А кажуть, що вже газу й не буде зовсім. Хоч важко дочекатися та доставити той балон, я все одно не уявляю, як буду без нього. Це ж наскільки дешевше мені все обходиться, особливо в час закруток!»

Нині в приймальній селищної ради є список на отримання скрапленого газу на 150 осіб. Заяви від населення більше не приймаються, бо з червня 2015 року ситуація нагадує зачароване коло. Знову, як декілька років тому, – газ зник із продажу. І коли буде – невідомо.

Про те, наскільки необхідний «блакитний вогник» в господарстві, розповіли володимирецькі хазяйки.

Марія Г., пенсіонерка, 67 р.: «Недобре без газу! У мене ніколи не було електроплитки, бо на ній довше вариться. А тепер я її і не куплю ніколи. Та і щоб можна було нею користуватися без остраху, треба міняти електропроводку, ну, словом, недешевий ремонт. А моя пенсія мінімальна. ЇЇ ні на ліки не хватає, ні на буденні потреби.

Я на черзі на газовий балон з квітня стою. А коли той газ буде, ніхто не знає. Дехто умудряється на автозаправці в Кузнецовську пустого балона заправити. А я його чим туди й назад доставлю?

От скажіть, як бути, коли газ зникне зовсім? Недавно балон закінчився, а надворі спекотне літо. Мусила тиждень топити пічну плитку, щоб їсти зготувати, уявляєте, яка задуха була в хаті? Ото зараз позичила «одномісну» настільну плиточку, і тепер стою біля неї день. Вже світла накрутило, як ніколи…»

Таїсія Ш., пенсіонерка, 78 р.: «Я перебуваю на обліку в територіальному центрі як одинока, то мені привозили газ додому і підключали без проблем. А тепер як не буде газу, то доведеться купляти електроплиту. Але, знаєте, я б краще заплатила за той балон, якого мені хватає на 4 місяці, та не мала б клопоту. Мені дуже добре з газом, бо коли світло виключають, я не ніколи не переживаю, що не матиму як підігріти їсти. Та ще ж і економія добра получається».

Надія Б., пенсіонерка, 83 р.: «У цьому році не встигла придбати балон газу. Вже тиску немає, то бережу на випадок, коли не стане світла. Щоб зварити їсти, перейшла на дрова і топлю в любу пору. Жарко, але що робити? На кухні немає місця, щоб втулити ту електричну, та й дорога вона дуже. Газ ждемо і відмовлятися не збираємося».

Розуміючи соціальну актуальність, ми взялися вияснити ситуацію у відповідальних чиновників.

Руслан Савсюк, начальник надзвичайних ситуацій, ЖКГ та енергоефективності:

– З грудня 2013 року ДП «Пропан» ПАТ «Житомиргаз» здійснює забезпечення населення Рівненської області скрапленим газом на підставі договору доручення №420/10 від 02.12.2013 р. Фахівцями ДП «Пропан» здійснювалося наповнення, переосвідчення, доставка та підключення балонів зі скрапленим газом зареєстрованим абонентам. У Володимирецькому районі станом на березень 2014 року було подано понад 1800 заявок. Відповідна інформація була доведена до керівництва ДП «Пропан» для визначення орієнтовного обсягу закупівель скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах. Впродовж 2014 року поставки скрапленого газу здійснювалися без значних перебоїв.

З травня 2015 року постачання скрапленого газу для населення району раптово припинилося. Деякий період це оцінювалося як тимчасова затримка, пов’язана з механізмом проведення закупівель скрапленого газу для потреб населення на спеціалізованих аукціонах. (Дана ситуація вже спостерігалася і в попередньому році, коли в першому півріччі 2014 року проведення спецаукціонів було заблоковано.)     

Тому з’явилось різке зростання соціального напруження серед місцевого населення. Відсутність будь-якої офіційної інформації від керівництва газопостачального підприємства, а також поширення різного роду чуток стало основним приводом для надходження звернень громадян зі скаргами до органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади у районі.

Оглядова інформація опублікована на інформаційних мережевих ресурсах. Так, Корреспондент.net. повідомляє, що у компаніях із забезпечення населення скрапленим газом у балонах зазначили, що від квітня 2015 року призупинено проведення спеціалізованих аукціонів з реалізації скрапленого газу, через що кілька облгазів вже припинили відпускати балони населенню в негазифікованих районах України, а інші підприємства знаходяться на межі зупинки. ДП "Пропан Житомиргаз" також попередили про наближення вимушеної зупинки.

До квітня 2015 року облгази купували скраплений газ на спеціалізованих аукціонах. Формування ціни на такий газ прив'язане до динаміки вартості природного газу для населення, яка різко зросла в квітні поточного року. Це призвело до збільшення ціни пільгового скрапленого газу до рівня, що значно перевищує його вартість на комерційному ринку.

У проекті постанови Кабінету міністрів України старий механізм ціноутворення на спецаукціонах замінений на новий, коли ціна еквівалентна ціні природного газу. Але підписання цієї постанови, вже узгодженого усіма профільними міністерствами та відомствами, затягується.

З огляду на наростаючу проблему (з можливими трагічними наслідками через заправляння балонів на автомобільних заправках), керівництвом Володимирецької райдержадміністрації було надіслано офіційний лист на ім’я директора Фещука Р.Д. ДП «Пропан» Житомиргаз із проханням надати роз’яснення щодо існуючої ситуації з постачанням скрапленого газу населенню та прогноз щодо її розвитку. Наразі жодної відповіді не отримано. Як лише вона надійде, її обов’язково опублікують в газеті.

Користуючись нагодою, звертаюсь до тих громадян, які намагаються вирішити проблему з відсутністю скрапленого газу самостійно. Це дуже небезпечно.

Заправляння балонів на приватних автомобільних газових заправках, не обладнаних спеціальними балонними пунктами, категорично заборонено (Постанова КМУ №1790 від 20 листопада 2003 року).

По-перше, балони при такій заправці, як правило, не перевіряються на витік газу, а заправники не звертають уваги на терміни опосвідчення баллона. Усе це робить їх експлуатацію небезпечною.

По-друге, автомобільна заправна колонка не дозволяє заповнити побутовий балон як слід: відповідно до правил, об`єм рідкого пропан-бутана в балоні не повинен перевищувати 85%. Якщо цим правилом нехтувати і заповнити газовий балон на 100%, то при його нагріванні (наприклад, на сонці) зрідженому газу нікуди буде розширюватися і балон може вибухнути.

Автомобільні газові балони для запобігання переливанню, оснащені спеціальним відсікачем, що дозволяє вчасно зупинити процес заправки, побутові ж балони слід заповнювати тільки на вагах.

Будьте розсудливими, адже ризик не вартий того, щоб ваше життя опинилось під загрозою. Ваші переживання й незручності з відсутністю скрапленого газу зрозумілі. Та незабаром ситуація проясниться остаточно».

Сергій Харитнов, заступник директора по газовому забезпеченні «Укргазнафта» в м. Рівне:

– У Полицях на АЗС встановлено газові модулі для заправки скрапленим газом. У Володимирці та Кузнецовську така робота запланована на 2016 рік.

Валерій Боровик, член виконавчого комітету селищної ради:

«17 липня відбулося засідання виконавчого комітету. Було розглянуто альтернативу постачання скрапленого газу у Володимирець. Мені, як члену виконкому, було доручено встановити контакт із сарненськими підприємцями, які возять такий газ у Зарічне. На даний час ствердної відповіді немає, але вони дали згоду приїхати й обговорити ситуацію з головою селищної ради О. Осмоловичем. Тож яким буде результат, знатимемо згодом».

Як бачимо, питання з доставкою й підключенням балонів скрапленого газу нині залишаються відкритими. Кажуть, надія вмирає останньою. Тож будемо чекати відповіді й надіятись на краще.

Ольга Чайка

Коментарі   

0 # Гість 05.09.2015, 21:04
шановні жителі володимиреччини !!! добиваймося від облгазу поетапної газифікації нашого району!!! про два найбідніших в області райони-наш та зарічненський,н а території яких немає жодного кілометру газопроводу,заб ула обласна влада,кинула людей напризволяще вирішувати свої злободенні проблеми.Обіцян ої дешевої електроенергії для опалення та приготування їжі від РАЕС мабуть не бачити нам через зношеність ліній та трансформаторни х підстанцій
Відповісти

+1 # Siegfried 07.09.2015, 09:53
Але електрика мені більш до вподоби.
Відповісти

Додати коментар

Захисний код
Оновити

На даний момент 124 гостей на сайті